23 grudnia 2024

PZPSW i ZS nr 1: O niepełnosprawności wyrażonej poprzez muzykę, ruch i słowo…

8 grudnia w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego głównym organizatorem był Powiatowy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie.

Reklamy

„Żyjemy wszyscy pod jednym niebem

Karmimy się wszyscy tym samym chlebem

Reklamy

Czujemy ogień i zimno – tak samo

I pierwsze słowo to zwykle – mamo(…)”

Reklamy

 

Niepełnosprawność nadal wywołuje w ludziach różne reakcje. Miedzy innymi po to, aby oswoić lęk przed nią, 8 grudnia bieżącego roku w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego głównym organizatorem był Powiatowy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie.

Całość przedstawienia prowadzili: Iwona Szwanc oraz Daniel Buchowiecki .

Uroczystość rozpoczęła się od wykonania Hymnu szkoły. Jako pierwsza wystąpiła grupa Rytm, prezentując układ taneczny, a następnie Krzysztof  Czerwiński, który swoją ekspresją wprowadził  wszystkich w dance’owy nastrój. Pojawiła się również grupa integracyjna „8+ siedem”, którą tworzą dorośli, udowadniając, że sztuka i zabawa bliska jest również nieco starszym. Swoje zdolności wokalne zaprezentowała Agnieszka Małyska – uczennica ZS nr 1 w Hrubieszowie, która zaśpiewała autorski utwór „To takie proste”.  Adaptację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima przedstawiła grupa artystyczna Radość działająca przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych, przedstawienie wykorzystało „teatr cieni”. Potem pojawiła się  grupa Nokaut – chluba szkoły. Zespół tworzą nauczyciele i uczniowie PZPSW. Gościnnie wystąpił  też Patryk Wilczek. Historię Łukasza, który z klasowego lidera, po wypadku, stał się osobą  jeżdżącą na wózku zaprezentowała  młodzież z Zespołu Szkół nr 1, udowadniając, że „o sile człowieka nie świadczy wielkość jego mięśni, lecz jego silna wola” . W rytmie hip hopu o tej metamorfozie opowiedział Tomasz Mieczan – uczeń ZS nr 1. Grupa teatralna z PZPSW zaprezentowała też barwny układ choreograficzny z użyciem pięknych skrzydeł.

 

Następnie, wybrani goście przeczytali ważne hasła głoszące idee tolerancji i równości. Warto je przytoczyć:

1. Niepełnosprawność nie umniejsza godności człowieka.

2. Każdy człowiek jest wartością samą w sobie.

3. Każdy człowiek ma prawo żyć, bawić się, uczyć, pracować, kochać, realizować swoje marzenia i cele życiowe.

4. Każdy jest inny, ale wszyscy mamy równe prawa.

5. Wszystkich należy traktować z należytym szacunkiem.

6. Nasza siła i wartość polega na tym, ile możemy dać innym, zwłaszcza nieco słabszym.

Obchody zakończyła przemowa Pana Lecha Jurczuka – Dyrektora  Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych oraz wspólne wykonanie Hymnu szkoły.

 

Opiekunowie grup i artystów to nauczyciele: Marzena Bazylewicz, Marzena Zdun,Iwona Szwanc, Iwona Panasiewicz, Izabela Duławska-Kula, Teresa Duławska, Joanna Hładkiewicz, Joanna Błaszczak oraz Daniel Buchowiecki.

W czasie koncertu i po nim można było nabyć m.in. prace plastyczne i cegiełki dobroczynności, za które dochód przeznaczony zostanie na zakupu sztandaru Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie.

 

Szymon Śleboda, uczeń ZS nr 1

fot. Łukasz Sidor