22 grudnia 2024

Rocznica śmierci Tadeusza Bartnika

Trudno w to uwierzyć, ale dziś mija już rok od kiedy pożegnaliśmy Pana Tadeusza Bartnika – nauczyciela wielu pokoleń uczniów hrubieszowskich szkół, sekretarza Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, animatora działań kulturalnych i członka chóru SKK Słoneczko oraz autora tomiku wierszy „Obrazy Wierszem Pisane”.

Reklamy

Dwa miesiące przed odejściem, Pan Tadeusz Bartnik podzielił się historią swojego życia z Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL). Spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaowocowały ponad trzygodzinnym nagraniem audio, podczas którego Pan Tadeusz wspominał miejsce swojego urodzenia (wieś Trościanka na Wołyniu), atmosferę rodzinnego domu i szkoły, moment wybuchu II wojny światowej, grozę przeżyć tamtych dni i przynależność do Armii Krajowej. Przedostanie się przez Bug na stronę powiatu hrubieszowskiego umożliwiło Mu szczęśliwe doczekanie końca wojny i uzupełnienie wykształcenia, a następnie rozpoczęcie pracy w zawodzie nauczyciela – najpierw w szkole w Mienianach, następnie w Ślipczu i oczywiście w Hrubieszowie. Podczas nagrania Pan Tadeusz wspominał radosne, ale też bolesne wydarzenia z pracy w szkole, podkreślał jednak z całą siłą, że przebywanie z młodzieżą dawało Mu zawsze ogromną satysfakcję. W każdym miejscu, w którym przyszło Mu pracować nie skąpił dla uczniów swojego czasu i zaangażowania, był organizatorem wielu obozów, wyjazdów, kółek teatralnych i chórów.

Nagranie jest dowodem ogromnej wrażliwości Pana Tadeusza. Okazało się bowiem, że poezja zawarta w tomiku „Obrazy Wierszem Pisane” to tylko jeden efekt potrzeby przelewania na papier swoich uczuć i spostrzeżeń. Przez lata powstawało wiele nigdzie nie publikowanych wierszy, chowanych w szufladzie biurka. Kilka z nich, wyrecytowanych przez autora – uwieczniło nagranie.

Reklamy

Poniżej znajdziecie Państwo kilkuminutowy wybór wspomnień ś. p. Tadeusza Bartnika., nagranych w maju 2012 r.

Osoby pragnące wysłuchać całości nagrania zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Reklamy


Info i audio: MBP, CATL