„Seniorzy z SIW. Edycja 2024” to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla Seniorów podczas której rozpowszechniamy wiedzę o komunikacji, manipulacji czy o prawach obywatela, również o tym w jaki sposób działać w swojej okolicy by ożywić i integrować lokalną społeczność.
Jeśli chcesz działać w swojej okolicy, ale potrzebujesz wsparcia (sprzętów, usług czy materiałów) skorzystaj z pomocy samorządu. Razem ze znajomymi czy organizacjami społecznymi macie możliwość zrealizować swoje pomysły dzięki inicjatywie lokalnej.
Czym jest inicjatywa lokalna?
To jedna z form współpracy samorządu np. gminy z mieszkańcami. Jej celem są wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej. Jeśli masz pomysł ważny dla twojej okolicy i chcesz razem z sąsiadami lub znajomymi go zrealizować, możesz złożyć do gminy wniosek o jego wsparcie właśnie w ramach inicjatywy lokalnej.
W ramach inicjatywy lokalnej możesz realizować prawie wszystkie pomysły np. związane z zielenią i zagospodarowaniem podwórka lub skweru, organizację imprez kulturalnych czy sportowych, warsztatów, pikników czy potańcówek. Inicjatywa może bowiem dotyczyć:
- działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, w szczególności budowy, rozbudowy lub remontów dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury
- działalności charytatywnej
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
- promocji i organizacji wolontariatu
- edukacji, oświaty i wychowania
- działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki, w tym wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz turystyki i krajoznawstwa
- ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, a także ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
- porządku i bezpieczeństwa publicznego.
W ramach inicjatywy mieszkańcy zgłaszają do urzędu pomysły i deklarują udział w ich realizacji, który może mieć formę wkładu rzeczowego, finansowego lub pracy społecznej.
Gdy masz już pomysł, razem z innymi określ rolę każdego z was, wkład poszczególnych osób w realizację projektu. Następnie napisz jakiego wsparcia potrzebujesz od urzędu – np. usług, materiałów, sprzętów.
Ocena wniosku powinna być dokonywana w urzędzie jak najszybciej. Osoby wskazane we wniosku do kontaktu informowane są o wynikach oceny. Jeśli istnieje możliwość zrealizowania inicjatywy podpisywana jest umowa pomiędzy mieszkańcami a samorządem. W jej ramach ustalane są wszystkie szczegóły realizacji inicjatywy.
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
email: stowarzyszenie.hrubieszow@gmail.com
Artykuł sponsorowany – tekst, grafika mat. partnera
Zobacz też:
Można zjeść i zatankować na MOP-ie przy S19 [ZDJĘCIA]