Tortellini, focatta, risotto, pana cotta – nazwy, które jeszcze kilka lat temu były uznawane za egzotyczne, dziś na stałe wpisały się już w menu niejednej restauracji. Kuchnia włoska podbiła cały świat, a teraz zdobywa szturmem także podniebienia Polaków. W czym tkwi sekret, który decyduje o niezwykłej popularności specjałów rodem ze słonecznej Italii?
Artykuł sponsorowany
Zastanówmy się przez chwilę, co rozsławia Włochy na całym świecie? Wspaniałe krajobrazy? Niezwykłe zabytki tamtejszej kultury? Słynne poczucie piękna i elegancji? Każda z wymienionych odpowiedzi jest prawidłowa, ale stawiamy dolary przeciwko orzechom, że pierwsza odpowiedź, jaka przyszła Wam na myśl, to kuchnia.
Nie ma w tym nic dziwnego, włoskie specjały to wszak fenomen na skalę światową. Nie ma chyba cywilizowanego kraju, do którego nie dotarła włoska pizza lub spaghetti. Polska nie jest tu wyjątkiem. Na przestrzeni ostatnich kilku lat na naszym rodzimym rynku kulinarnym zaszło sporo zmian. Gusta Polaków coraz częściej zwracają się w kierunku wyjątkowych i niepowtarzalnych włoskich smaków, a pizzeria nie kojarzy się już z fast foodem.
Tradycja doprawiona szczyptą miłości
Żeby zrozumieć fenomen włoskiej kuchni, najpierw należy poznać tradycje, które definiują ten niezwykły kraj.
Warto wiedzieć, że we Włoszech bardzo silnie zakorzenione są tradycje rodzinne i regionalne. Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków jest tam jednym z najbardziej szanowanych obyczajów. Warto zaznaczyć, że kuchnia włoska charakteryzuje się znaczną różnorodnością, uzależnioną od regionu, jednak w każdym przypadku bazuje na rodzinnych przepisach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jakiekolwiek innowacje byłby nie tylko nietaktem, ale niemal świętokradztwem. Dla każdego Włocha gotowanie to prawdziwa sztuka, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi, a wspólny posiłek, z reguły spożywany w godzinach wieczornych (Włosi przywiązują dużą uwagę do pór serwowania dań), jest prawdziwą ucztą stanowiącą ukoronowanie całego dnia.
Sekret tkwi w składnikach
Za wyjątkowy smak włoskich dań odpowiadają składniki. Każda włoska restauracja podaje posiłki przygotowane wyłącznie ze świeżych składników. Królują makarony, pomidory, ryby, jagnięcina, warzywa i ostre gatunki sera. Włoska kuchnia nie byłaby jednak tak wyjątkowa bez odpowiednich przypraw. Oregano, bazylia, tymianek i inne aromatyczne zioła są obecne w niemal każdej potrawie, podobnie jak prawdziwa oliwa z oliwek. To wszystko składa się na proste dania, które zniewalają smakiem i aromatem, a wie to każdy, kto choć raz miał okazję stołować się w prawdziwej włoskiej restauracji.
Nie można nie wspomnieć także o włoskich deserach, których wyjątkowy smak stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia.
Odrobina Italii w kraju nad Wisłą
Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się to niewiarygodne, dziś kuchnia włoska coraz częściej wygrywa z polskimi potrawami. Skąd bierze się tak znaczna popularność prawdziwej pizzy, spaghetti czy lasagne? Włoskie kurorty nadal pozostają częstym celem wakacyjnych podróży Polaków. Z wakacji przywozimy nie tylko fotografie, ale także wspomnienie niezwykłych smaków, którymi przesiąknięta jest cała Italia, oraz pragnienie odtworzenia ich w Polsce. Skoro pojawia się popyt, musi pojawić się też podaż. Włoska restauracja nie jest już zjawiskiem egzotycznym, a pizza przestaje być kojarzona z tzw. junk food. Polacy coraz częściej doceniają niezwykły smak i aromat oraz kunszt kuchni śródziemnomorskiej i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie wzrastać w latach kolejnych.
fot. mat. sponsora