22 stycznia 2025

Smarownica, tawotnica, towotnica – Co to jest? Jak działa? Do czego służy?

Różnorodne maszyny i urządzenia goszczą na co dzień w warsztacie i w garażu każdego z nas. Czas, przez jaki nam towarzyszą, zależy nie tylko od ich właściwego użytkowania, ale również od systematycznej konserwacji, gdyż ta w bardzo dużym stopniu wpływa na rzadszą awaryjność, a jednocześnie na dłuższą żywotność. Jednym ze sposobów zabezpieczania sprzętów jest ich cykliczne smarowanie tawotnicą. Co to za narzędzie? Jaka jest zasada jego działania? Jakie mogą być jego rodzaje? Tego dowiesz się, czytając dalszą część artykułu.

Reklamy

Czym jest smarownica?

Smarownica, jak sama nazwa wskazuje, służy do smarowania innych maszyn lub sprzętów. Mówiąc o niej, można spotkać się z pojęciami takimi jak: tawotnica, towotnica czy oliwiarka (smarownica olejowa). Niezależnie od określenia, zasada działania narzędzia nie ulega widocznej zmianie. Jedyną różnicą jest tak naprawdę preparat smarujący i sposób użytkowania narzędzia. Niektóre tawotnice są napełnione olejem, zaś inne smarem stałym. Wybrany, umieszczony w środku urządzenia preparat, pod wpływem wytwarzanego ciśnienia wydostaje się na zewnątrz. Dzięki specjalnej końcówce możliwe jest zaaplikowanie substancji precyzyjnie, w dowolne, nawet trudno dostępne miejsce.

Częste i systematyczne nakładanie dedykowanego produktu na poszczególne komponenty urządzenia sprawia, że stają się one mniej narażone na uszkodzenia. Sprzętów, w których smarownica znajduje zastosowanie, jest naprawdę wiele. Olej lub smar nakłada się między innymi na elementy, takie jak wkłady, tuby, sworznie, przeguby, łańcuchy i kartusze. Ponadto towotnice stosuje się do prowadnic i łożysk. Dzięki temu części te są mniej narażone na tarcie, zarówno w trakcie uruchomiania maszyny, jak i jej długotrwałej pracy.

Reklamy

Rodzaje smarownic

Tawotnice można podzielić ze względu na kilka aspektów. 

Pierwszy — w zależności od źródła energii, wymuszającego przekazanie środka smarnego do mechanizmu. W tym przypadku towotnice dzielą się na: 

Reklamy
  • nożne, 
  • ręczne, 
  • elektryczne (automatyczne),
  • pneumatyczne. 

Drugi — uwzględniający metodę pobierania środka smarnego. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje. Urządzenia z własnym pojemnikiem na preparat, bądź samodzielne, montowane bezpośrednio na opakowaniu produktu do smarowania.

Trzeci — powiązany z ilością występowania punktów smarnych. Do wyboru są narzędzia jednopunktowe oraz wielopunktowe.

Smarownica ręczna

Model przydatny w szczególności podczas drobnych prac. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary jest łatwy w użyciu. Wyposażony został w specjalny, dosyć spory zbiornik na środek smarny, który w znacznym stopniu zwiększa komfort pracy. 

Tawotnica nożna

Ten typ urządzenia polecany jest w szczególności osobom, które za priorytet stawiają sobie wygodę i komfort pracy oraz dążą do zminimalizowania jej czasu. Wynika to z możliwości umieszczenia w przyrządzie jednorazowo sporej ilości smaru lub oleju. Ponadto dużym plusem jest wężyk, pozwalające na zaaplikowanie preparatu smarującego w dowolne, nawet w trudno dostępne miejsce.

Towotnica elektryczna

Ten rodzaj charakteryzuje się automatycznym mechanizmem, dzięki czemu doskonale sprawdza się w profesjonalnych zakładach oraz warsztatach. Ze względu na zaawansowane funkcjonalności, tego typu tawotnica jest także znacznie droższa, niż pozostałe modele.

Smarownica pneumatyczna

Model cenowo zbliżony do tawotnicy ręcznej oraz nożnej. Występuje w wielu rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować go do preferencji użytkownika. Niestety ze względu na dość nietypowy mechanizm, wymaga podłączenia kompresora.

Towotnica to sprzęt, który z pewnością przyda się każdemu. Urządzenie jest nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale też łatwe do przechowywania, ze względu na swoje niewielkie wymiary. Jednak wybierając go, warto najpierw zastanowić się nad głównym celem, do jakiego będzie służył w największej mierze i na tej podstawie wybrać odpowiedni model.

(tekst i fot. mat. partnera)