22 grudnia 2024

Sporty walki dla każdego – jak wybrać dyscyplinę, która pasuje do Twojego stylu życia?

Sporty walki różnią się od innych sportów, chociażby tym, że towarzyszy im określona filozofia życiowa. Zanim zaczniesz jakiś uprawiać, zobacz, jak sprawdzić, czy wybrana propozycja, jest odpowiednia dla Ciebie.

Reklamy

Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć wybierając konkretny sport walki

W pierwszej kolejności zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć, decydując się na treningi sportów walki. Chociaż w wielu z nich przydadzą się profesjonalne worki treningowe, na których będziesz mógł ćwiczyć uderzenia, to jednocześnie każdy ma inne ruchy, inną filozofię i inną dynamikę. Dlatego powinieneś się zastanowić, czy chodzi Ci o wyćwiczenie samoobrony, czy o poprawę zdrowia fizycznego.

W pierwszym przypadku powinieneś się zdecydować na takie propozycje jak np. krav maga, natomiast w drugim lepszym wyborem będzie taekwondo lub karate. To dlatego, że są one bardziej dynamiczne i wymagają większej elastyczności, a więc zyskujesz dzięki nim trening sercowo-naczyniowy.

Reklamy

Chcesz się odstresować? Powinieneś skupić się na propozycjach, które wymagają większej uważności i medytacji, np. Tai chi. Dzięki temu zyskasz spokój wewnętrzny i będziesz umiał zredukować stres. Interesujesz się historią, kulturą i bronią? Te trzy elementy łączą w sobie takie sporty walki, jak m.in. Kali czy Eskrima.

Poszerzaj wiedzę na temat poszczególnych sztuk walki

Zastanawiając się nad tym, która propozycja będzie dla Ciebie odpowiednia, powinieneś poświęcić trochę czasu na ich porównanie i zdobycie na ich temat informacji. Możesz czytać o nich książki, dołączyć do grup dyskusyjnych albo oglądać filmy poświęcone poszczególnym propozycjom.

Reklamy

Wiesz, że znajomy uprawia jakieś sporty walki? Porozmawiaj z nim na ten temat i wyciągnij wnioski. Możesz również porozmawiać z instruktorami sztuk walki, albo odwiedzić lokalne szkoły i jeśli będzie taka możliwość, skorzystać z lekcji próbnej. Dowiesz się wówczas, na czym polegają takie zajęcia, czy są one dynamiczne i czy korzysta się podczas nich z jakiejś broni, np. pałek czy mieczy. Może się okazać, że w niektórych przypadkach będą potrzebne specjalne akcesoria, takie jak m.in. ochraniacz na zęby.

Pamiętaj również, że w wielu przypadkach potrzeba sporo czasu, abyś perfekcyjnie opanować wszystkie ruchy. Dlatego zastanów się, czy ma to być propozycja, którą będziesz uprawiał przez dłuższy czas, czy szukasz raczej czegoś na chwilę. Jeśli jednak zdecydujesz się na uprawianie sztuk walki, zyskasz nie tylko większą sprawność fizyczną, ale również będziesz się rozwijał osobiście i zdobędziesz większą determinację.

Odpowiednie przygotowanie fizyczne i nie tylko

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś wziąć pod uwagę swoje możliwości fizyczne. W sztukach walki wykorzystywane są różne partie ciała, a od poszczególnego ich rodzaju, będzie zależało to, w jakim stopniu muszą być one wyćwiczone. Jeśli zdecydujesz się na propozycję, w której walka będzie się odbywała przy wykorzystaniu broni, będziesz potrzebował dobrze wyćwiczonej górnej partii ciała i koordynacji ręka – oko.

Dlatego zastanów się, czy wybrany rodzaj sztuk walki jest odpowiedni, bo może zamiast tych, w których wymagane jest zadanie szybkiego i silnego ciosu, lepszym wyborem będą te, gdzie ruch jest delikatny i relaksujący? Takie dopasowanie konkretnej propozycji do możliwości ciała pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji i da więcej radości z wykonywanych wymachów.

Poza samym przygotowaniem ciała pamiętaj również o niezbędnych akcesoriach. To nie tylko ewentualne miecze czy pałki używane podczas treningu, ale również strój, który będzie wygodny i nie będzie krępował ruchów. Wysokiej jakości odzież do sportów walki znajdziesz na Sportano.pl, gdzie dobierzesz ją nie tylko do wybranego sportu, ale również swoich preferencji. Im więcej czasu poświęcisz na dokładne zapoznanie się z różnymi propozycjami, tym większa szansa, że wybierzesz sport walki, który faktycznie będzie sprawiał Ci przyjemność.


Artykuł sponsorowany – tekst i fot. mat. partnera


Zobacz też: VIII Półmaraton Lubelski – nasi też tam byli! [ZDJĘCIA]