23 grudnia 2024

Sposób na pyszny żurek, czyli miękka woda do gotowania

Święta Wielkanocne to czas, kiedy z jeszcze większą niż zwykle starannością przygotowujemy potrawy, aby później celebrować ich smak przy stole w towarzystwie najbliższych osób. Jakość używanych składników, metody przyrządzania, a nawet estetyka podania mają w tym przypadku kluczowe znaczenie. Jest natomiast jeden element, który często pozostaje niezauważony, a ma ogromny wpływ na ostateczny smak i aromat ulubionych dań oraz napojów. Woda, będąca podstawowym składnikiem w każdej kuchni, może diametralnie zmienić ich parametry organoleptyczne, zwłaszcza gdy odznacza się wysokim stopniem twardości. W obliczu nadchodzących świąt, podczas których tradycyjne potrawy i napoje pełnią tak ważną rolę, warto zastanowić się nad wpływem, jaki twarda woda może mieć na ich postrzeganie.

Reklamy

Skład wody a jakość potraw

Niektóre związki obecne w wodzie mają ogromny wpływ na jej barwę i mętność, a co za tym idzie mogą negatywnie zmieniać jej smak i zapach lub powodować wytrącanie się kamiennego osadu. Ze względu na niekorzystny skład kranówki, wiele osób rezygnuje z niej do celów spożywczych, sięgając w zamian po wodę butelkowaną. To kiepski pomysł zarówno w kwestii domowego budżetu, jak i w odniesieniu do środowiska naturalnego, które już od dekad mierzy się z olbrzymim zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. 

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów związanych z jakością wody jest wysoki stopień twardości, który w widoczny sposób odbija się na smaku i zapachu przyrządzanych potraw i napojów. Jest to właściwość wynikająca z wysokiego stężenia jonów wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu jonów żelaza i manganu oraz innych składników. Twój żurek wielkanocny nie smakuje jak u mamy? Zamiast po raz kolejny modyfikować rodzinny przepis, winnego poszukaj w kranie i wyeliminuj przyczynę problemu raz na zawsze. 

Reklamy

Jak twarda woda sabotuje gotowanie?

Czy wiesz, że twarda woda może zmieniać strukturę białka w mięsie, czyniąc je twardszym i mniej soczystym? Podobnie, gotowanie warzyw w twardej wodzie wpływa na ich kolor, teksturę oraz smak, sprawiając, że stają się po prostu mało apetyczne. Wysoki stopień twardości wpływa także na proces ekstrakcji niektórych składników ziół i przypraw, co z kolei osłabia intensywność i głębię smaku potraw, zarówno tych tradycyjnych świątecznych, jak i zwykłych klasyków serwowanych na co dzień w naszej kuchni. Warto mieć również na uwadze, że w twardej wodzie niektóre potrawy gotują się wolniej, a wydłużona obróbka termiczna to nie tylko strata cennych składników odżywczych, ale również wyższe rachunki za energię elektryczną lub gaz.

Twarda woda nie pozostaje bez wpływu na smak i zapach gorących napojów. Wysokie stężenie minerałów może powodować zbyt szybką ekstrakcję tanin w herbacie i kawie, czyniąc napój gorzkim i mniej aromatycznym. To naprawdę kiepska wiadomość dla osób, które nie wyobrażają sobie poranka bez małej czarnej lub kubka parującego Earl Greya. Jeśli w dodatku lubisz własnej roboty nalewki, miękka woda to po prostu podstawa udanej fermentacji.

Reklamy

Poznaj sekret mistrzów kuchni 

Inwestycja w zmiękczacz wody może się okazać kluczowa dla podniesienia jakości świątecznych posiłków i napojów, ale nie tylko. To także sposób na bardziej wydajną instalację grzewczą, mniej sprzątania uporczywych osadów, dłuższa żywotność sprzętu AGD i lepsza kondycja skóry oraz włosów po myciu. Na tym etapie, często pojawia się pytanie, jaki zmiękczacz wody wybrać?  Z punktu widzenia potencjalnego użytkownika, w urządzeniu najważniejsza jest głowica sterująca i złoże filtracyjne, najlepiej monosferyczne. Warto zatem zwracać uwagę na jakość tych komponentów oraz renomę producenta. Najpopularniejsze obecnie zmiękczacze wody na rynku można porównać na stronie zmiekczacze.com/ranking/ i wybrać model optymalnie dopasowany do swoich potrzeb i warunków lokalowych. 

Ranking zmiękczaczy wody to świetna baza do rozpoczęcia poszukiwań. Wśród urządzeń dostępnych na rynku, mocno wyróżniają się te produkowane przez polską markę Ecoperla. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru, musisz poznać dokładny stopień twardości wody w kranie. Warto w tym celu zlecić profesjonalne badanie wody, najlepiej w akredytowanym laboratorium. Pozostałe kwestie, nad którymi również musisz się pochylić, to szacunkowe zużycie wody, ilość osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, a także warunki do zabudowy urządzenia.  

Nie tylko twarda woda to kłopot w kuchni

Podobnie jak twarda woda, podczas gotowania kłopotliwy bywa również chlor i jego pochodne, czyli substancje stosowane do dezynfekcji. Zmieniony smak i zapach wody może się utrzymywać nawet po przegotowaniu, co w odczuwalny sposób wpływa na orgnoleptyczne walory przyrządzanych na jej bazie potraw. W wyniku zachodzących reakcji, warzywa i owoce w zetknięciu z chlorem tracą swoją intensywną barwę, a to z kolei negatywnie odbija się na estetyce dania. Rozwiązanie wszystkich tych problemów jest proste. 

Hybrydowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Twardą wodę i zapach chloru można wyeliminować za pomocą jednego urządzenia. Na rynku dostępne są bowiem dostępne zmiękczacze wody z węglem aktywnym. W praktyce oznacza to, że butla ciśnieniowa zawiera dwie warstwy filtracyjne. Woda najpierw przepływa przez węgiel aktywny, a następnie trafia na żywicę jonowymienną. Działający na zasadzie adsorpcji węgiel aktywny zatrzymuje chlor oraz jego pochodne, a także związki organiczne i inne zanieczyszczenia. Zmiękczanie wody zachodzi natomiast na złożu jonowymiennym, gdzie jony wapnia i magnezu zostają wymienione na jony sodowe. Jeśli w domu dysponujesz dużą kotłownią, idealnie sprawdzi się w takim przypadku zestaw zbudowany z kolumny węglowej i zmiękczacza wody. Gdy przestrzeń dostępna na montaz jest niewielka, świetną propozycją jest kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero.  

Miękka woda nie tylko od święta

Jakość wody ma niezaprzeczalny wpływ na smak i aromat przyrządzanych potraw i napojów. W kontekście przygotowań do Wielkanocy, gdzie każdy detal ma znaczenie, warto poświęcić uwagę również temu aspektowi. Decydując się na montaż zmiękczacza wody, możesz nie tylko poprawić jakość ulubionych dań, ale też raz na zawsze wyeliminować problem kamienia kotłowego, a w efekcie podniesiesz komfort codziennego życia całej rodziny.


tekst i fot. mat. partnera