22 stycznia 2025

Styl business casual dla panów w rozmiarze XXL – co warto o nim wiedzieć?

Dress code w miejscu pracy potrafi być naprawdę mocno zróżnicowany. Wszystko zależy od specyfiki firmy, stanowiska pracy, a nawet wewnętrznego regulaminu, zgodnie z którym w niektóre dni zamiast formalnego stroju można pozwolić sobie na nieco luzu. Wówczas świetnie sprawdza się styl business casual. Warto poznać jego wytyczne i dowiedzieć się, jak stworzyć ciekawe stylizacje również w większych rozmiarach. Czym wyróżnia się styl business casual? Co wyróżnia ubrania business casual w wersji plus size? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Reklamy

Na czym polega styl business casual?

Istnieje wiele sposobów na to, by ubrać się do pracy. Często kwestie tego typu są określone przez ścisły dress code. Na jego charakter wpływa specyfika zawodu, bezpieczeństwo pracowników, a także identyfikacja wizualna firmy.

W przypadku pracy z klientem zazwyczaj obowiązuje elegancki styl biurowy (business formal). Niekiedy można jednak spotkać się z jego mniej oficjalnym wcieleniem, którym jest właśnie styl business casual. Czym się wyróżnia? To po prostu mniej formalna odsłona oficjalnego stroju do pracy, wciąż wyróżniająca się elegancją, ale jednak pozwalająca na pewną swobodę, a co za tym idzie – także spory komfort. W tym przypadku da się również połączyć pełen profesjonalizm wizerunku z możliwością wyrażania siebie, co ma znaczenie nie tylko w branżach kreatywnych.

Reklamy

Jakie elementy stroju wchodzą w skład stylu business casual?

Styl business casual funkcjonuje zarówno w wersji dla mężczyzn, jak i kobiet. Dziś jednak skupimy się na mniej formalnym stroju do pracy dla panów. Z czego składa się klasyczny zestaw business casual? To przede wszystkim:

  • koszula,
  • spodnie,
  • marynarka,
  • buty,
  • dodatki.

Jako że wciąż mamy do czynienia ze strojem służbowym, koszula stanowi niezbędną część garderoby. W odróżnieniu jednak od wariantu formalnego w tym przypadku nie trzeba wybierać wyłącznie wariantów białych lub jasnobłękitnych. Jeszcze więcej możliwości pojawia się w doborze spodni. Nie muszą to być modele garniturowe. Równie dobrze sprawdzają się chinosy, a nawet niektóre warianty jeansów – oczywiście bez dziur i nieeleganckich przetarć, o niezbyt szerokich nogawkach. Marynarka może, choć nie musi, pojawiać się w stroju business casual. Oprócz klasycznych warto także rozważyć nieco bardziej sportowe warianty. A co z obuwiem? Nie muszą to być buty garniturowe, najlepiej jednak zdecydować się na dobrej jakości produkty skórzane. Unikać powinno się natomiast sneakersów i sandałów, które niestety nie do końca wpisują się w profesjonalny wizerunek służbowy.

Reklamy

Strój biznesowy w wariancie XXL

Warto również zwrócić uwagę na kwestię dopasowania stroju w wydaniu business casual do konkretnej sylwetki. Pewnym wyzwaniem bywa to w przypadku panów, którzy noszą nieco większe rozmiary. Wciąż jednak mogą oni znaleźć produkty wysokiej jakości, pomagające zakryć mankamenty figury i podkreślić atuty. Wystarczy skorzystać z rozwiązań oferowanych przez takie firmy, jak na przykład DuzyLolek.

Na jakie opcje się zdecydować, by dobrze się prezentować? Najlepiej sprawdzają się ubrania w nieco ciemniejszych odcieniach (gładkie lub w delikatne, pionowe prążki), o dopasowanym, ale nieopiętym fasonie. Marynarka powinna być nieco dłuższa (nie może przecinać sylwetki w najszerszym punkcie), a spodnie najlepiej, żeby miały lekko podwyższony stan i proste nogawki, co pomaga wysmuklić sylwetkę i ukryć odstający brzuch i boczki.

Jak modnie i wygodnie ubrać się do pracy – podsumowanie

Odpowiednio dobrany strój biznesowy podkreśla profesjonalizm, dodaje pewności siebie i pomaga wyrazić swój indywidualizm. Sporo możliwości daje w tym względzie właśnie styl business casual – mniej formalny, ale jednak wystarczająco elegancki, by dobrze prezentować się na co dzień i czuć się wygodnie w każdej sytuacji.


tekst i fot. mat. partnera