22 grudnia 2024

Szlakiem błogosławionej Karoliny Kózkówny

W ubiegłym tygodniu hrubieszowscy uczniowie wyruszyli szlakiem błogosławionej Karoliny Kózkówny, do jej miejsca narodzin i męczeńskiej śmierci. Była to nagroda za udział II Diecezjalnym Konkursie Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównej „Wierność bł. Karoliny Kózki”.

Reklamy


Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Hrubieszowie

W dniach 13 – 14 listopada 2015 r. odbyła się pielgrzymka młodzieży biorącej udział w II Diecezjalnym Konkursie o bł. Karolinie Kózkównej do Zabawy. W Pielgrzymce brały też udział uczennice Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hrubieszowie, Barbara Piotrowska i Karolina Tokarczuk – uczestniczki konkursu.

Reklamy

Podczas pielgrzymki młodzież uczestniczyła w Mszy Św. oraz w Adoracji w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, drodze krzyżowej Szlakiem Męczeństwa bł. Karoliny, modlitwie przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych i Komunikacyjnych.

Odwiedziliśmy również dom, w którym mieszkała bł. Karolina w Wał-Rudzie, gdzie rozpoczęła się jej droga męczeńska.

Reklamy

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i tych, którzy pragną żyć w czystości aż do ślubu. Dnia 18 listopada będziemy obchodzić 101 rocznicę jej śmierci.


Zdjęcia:

http://pzpswhrubieszow.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/159111/pielgrzymka_do_sanktuarium_bl_karoliny_kozkowny_do_zabawy


***


Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie

W ubiegły piątek, 13 listopada uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie wyruszyli szlakiem błogosławionej Karoliny Kózkówny,  do  jej miejsca narodzin i męczeńskiej śmierci. Była to nagroda za udział II Diecezjalnym Konkursie Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównej „Wierność bł. Karoliny Kózki”.

Pierwszym punktem naszego spotkania z patronką katolickiego stowarzyszenia młodzieży był kościół w Zabawie. Historię domu Bożego i życia młodej, chłopskiej dziewczyny  usłyszeliśmy od pana Jerzego – naszego przewodnika. W sanktuarium błogosławionej Karoliny  widzieliśmy m.in. malowidło Trójcy Świętej wykonane przez Jana Bukowskiego w 1932 roku, piękne witraże przedstawiające sceny z życia Karoliny oraz Wiktorię Jakubowską, z której inicjatywy powstał kościół św. Stanisława Kostki.                                      

Kim była ta młoda dziewczyna, której doczesne szczątki spoczywają w sarkofagu pod mensą głównego ołtarza w kościele? Zwyczajna, a jednak nadzwyczajna. Wychowywała się w rodzinie wielodzietnej. Miała kochających rodziców. Jej dom był nazwany „małą betlejemką”. Jej rodzice głęboko wierzyli w Boga, a córka sama ich w tym naśladowała. W szkole była prymuską. Pracowita, posłuszna, pobożna, „prawa ręka” ks. proboszcza. Jej ulubionymi patronami byli: święty Stanisław Kostka i święta Barbara. Nadszedł dzień 18 listopada 1914 roku. Do Zabawy przybyli rosyjscy żołnierze. Jeden z nich zabrał Karolinę i jej ojca, dziewczyna wiedziała, jakie zamiary miał wobec niej rosyjski żołnierz. Wyrwała się oprawcy i biegła około 800 metrów, aby ocalić swoje życie. Podczas nierównej walki napastnik użył kilkakrotnie szabli, aby pokonać uciekającą dziewczynę. Ostatni cios zadany w gardło okazał się śmiertelny. Ciało odnaleziono 4 grudnia 1914 roku. Po jego dokładnym zbadaniu okazało się, że Karolina ocaliła swoją godność. Oddała życie za czystość. Miała wtedy 16 lat. Pochowano ją w opinii świętości, jako dziewicę – męczennicę.  W Tarnowie, Jan Paweł II ogłosił ją 10 czerwca 1987 roku błogosławioną. Jest  m.in. patronką ruchu czystych serc. Dalszym punktem naszego „spotkania z Karoliną” była Msza święta, następnie udaliśmy się do pomnika Ofiar Wypadków Drogowych i Komunikacyjnych. Po modlitwie przy pomniku wróciliśmy na nocleg. Następnego dnia wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa błogosławionej Karoliny, którą poprowadził ks. Stanisław Książek, główny organizator pielgrzymki.

Wszystkich uczestników było 35 wraz z opiekunami. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Anna Romanowska, Paulina Gontarz z kl. III tb oraz Katarzyna Oleszczuk z III a.

Zofia Szwiec


 

info i fot. PZPSW, ZS nr 1