22 listopada 2024

Uczennice Kościuszki w finale centralnym Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

W dniach 24-25 marca 2017 r. uczennice klasy pierwszej Julia Bańka i Aleksandra Kot wzięły udział w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Warszawie.

Reklamy

 

Do etapu finałowego awansowały podczas wcześniejszych eliminacji okręgowych w Lublinie, w wyniku których znalazły się w gronie dziesięciu najlepszych osób reprezentujących województwo lubelskie.

Celem Olimpiady jest propagowanie wiedzy w zakresie: nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności, kreowanie postaw patriotycznych, krzewienie zrozumienia i tolerancji wobec drugiego człowieka.

Reklamy

Olimpiada została zorganizowana z inicjatywy konsorcjum utworzonego przez Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Akademię Sztuki Wojennej w Warszawie we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi z całego kraju.

Pierwsza edycja Olimpiady skierowana była przede wszystkim do uczniów obecnych klas maturalnych i tylko oni, według regulaminu, mogli wywalczyć indeksy na studia w zakresie bezpieczeństwa w renomowanych wyższych uczelniach. Pozostali uczniowie z klas niematuralnych, zajmując wysokie pozycje w ogólnej klasyfikacji, otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Reklamy

Organizatorzy olimpiady postarali się o urozmaicenie pobytu uczniów w Warszawie. Pierwszego dnia, po części oficjalnej olimpiady, odbyło się spotkanie z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomirem Wojciechowskim.

Na spotkaniu tym młodzież dyskutowała na tematy związane z bezpieczeństwem i obronnością kraju oraz o istocie i potrzebie udziału naszego wojska w misjach pokojowych. Wysłuchała także prelekcji zastępcy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. dr. Roberta Jędrychowskiego na temat miejsca, roli i zadań Żandarmerii Wojskowej w systemie bezpieczeństwa państwa.

Ponadto uczniowie w czasie wolnym mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Katyńskiego. Ostatniego dnia pobytu odbyła się druga, galowa, część olimpiady, podczas której w ciekawej formie quizu dwunastu najlepszych uczestników olimpiady walczyło przed publicznością o możliwość uzyskania najwyższego miejsca w olimpiadowym rankingu.

Kolejność uzyskanych miejsc w finale dawała uczestnikom prawo pierwszeństwa wyboru indeksu na wybraną uczelnię z puli miejsc oferowanych przez organizatorów.

Udział naszych uczennic w tym wydarzeniu pozwolił im sprawdzić swoje siły, zebrać doświadczenia, rozwijać swoje pasie tak, aby już w niedalekiej przyszłości, w klasie maturalnej, mogły powalczyć o indeksy na wyższe uczelnie.

 

źródło i fot. ZS nr 3