W dniu 16.04 br. w Zamościu miał miejsce diecezjalny etap XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Uczennice hrubieszowskiego Zespołu Szkół nr 3 Anna Wrzyszcz i Karolina Trzcińska zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego.
W części pisemnej (test, 45 pytań o różnym stopniu trudności) odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego uczestniczyło 76 uczestników z 79 zakwalifikowanych z 23 szkół z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej (Biłgoraj 3, Hrubieszów 3, Lubaczów 2, Lubycza Królewska 1, Oleszyce 1, Tomaszów Lubelski 1, Tyszowce 1, Zamość 11).
Do części ustnej zakwalifikowało się siedem osób: Anna Wrzyszcz z Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie (86 pkt na 90 możliwych), katecheta Ewa Mielniczuk; Szymon Ziarko z Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie (83), katecheta Ewa Mielniczuk; Kinga Marzec (80) z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, katecheta Małgorzata Polańska; Karolina Trzcińska (76) z Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie, katecheta Ewa Mielniczuk; Agnieszka Ciapińska (74) z Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, katecheta s. Bernadetta Kozieł; Arkadiusz Gałka (71) z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu, katecheta Barbara Ulanowska i Maciej Momot (70) z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu, katecheta ks. Jarosław Kędra), które zgromadziły największą ilość punktów.
Podczas części ustnej finaliści odpowiadali na wylosowany 3 zestaw pytań z 6 przygotowanych składający się z trzech pytań za 1, 3 i 5 punktów (pytanie za 1 pkt. – Do jakiego kraju kupcy madianiccy zabrali św. Józefa?; pytanie za 3 pkt. – Ilu synów miał Józef, syn Jakuba? Podaj ich imiona; pytanie za 5 punktów – W swojej ostatniej mowie do synów, zapowiadającej ich przyszłość, Jakub porównuje kilku z nich do zwierząt. Wymień pięć zwierząt, do jakich są porównani).
Najlepiej z nimi poradzili sobie: Kinga Marzec (9 punktów na 9 możliwych), Anna Wrzyszcz (8), Karolina Trzcińska (8) i to właśnie one pojadą do Niepokalanowa gdzie w dniach 3-4 czerwca br. odbędzie się etap ogólnopolski. Jeszcze wcześniej w dniach 14-15 maja będą miały miejsce bezpłatne VI Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią na Jasnej Górze (w 32. Rocznicę zamachu na Jana Pawła II), które mają wymiar formacyjno-szkoleniowy w ramach przygotowania do finału Konkursu.
Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Gabriel Cisek. Ponadto w skład oceniającego gremium weszli: Łukasz Kot – przewodniczący KSCCh oddział w Zamościu, Aleksander Śwircz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia oraz Ryszard Kot.
Patronat nad etapem diecezjalnym objął ks. bp dr Marian Rojek ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
W bieżącym roku zakres tematyczny Konkursu obejmuje: Księgę Rodzaju (rozdz. 12-50) oraz List św. Pawła do Rzymian wraz ze wstępami, przypisami, komentarzami oraz słowniczkiem. Laureaci ogólnopolskiego etapu mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym, bez egzaminów wstępnych, na kilku kierunkach w renomowanych uczelniach wyższych w Polsce.
Laureaci XVII edycji Konkursu, będą mogli wybierać spośród następujących kierunków:
– teologia (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Szczeciński)
– historia (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
– filozofia (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
– kulturoznawstwo (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
– historia sztuki (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
– nauki o rodzinie (Uniwersytet Szczeciński)
– italianistyka z elementami chrześcijaństwa (Uniwersytet Szczeciński)
– dziennikarstwo i komunikacja społeczna + półroczne stypendium! (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu)
Na zwycięzców czekają również inne atrakcyjne nagrody, a wśród nich: wycieczki – pielgrzymki krajowe i zagraniczne oraz ciekawe pozycje książkowe i cenne upominki. Patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej, sprawuje ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Przy sprawdzaniu prac pomagali: Danuta Pasieczna, Jan Wardach, Danuta Kot, Michalina Maćkowiak, Maria Popielnicka, Henryka Kudyk.
Nagrody w etapie diecezjalnym ufundowali: Parafia katedralna pw. św. Tomasza w Zamościu, Urząd miasta Zamość, Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu.
Łukasz Kot