22 listopada 2024

USA: Kingi Panasiewicz sukcesów naukowych ciąg dalszy

Wakacje to był gorący i bardzo pracowity czas dla Kingi Panasiewicz – tegorocznej absolwentki hrubieszowskiego Staszica. Kinga brała udział w licznych, międzynarodowych konkursach oraz wydarzeniach naukowych organizowanych na całym świecie. Reprezentowała Polskę m.in. na międzynarodowej olimpiadzie neuronaukowej The International Brain Bee Competition w stolicy Stanów Zjednoczonych – Waszyngtonie.

Reklamy

 

Konkurs, znany także jako World Neuroscience Competition, organizowany jest co roku podczas międzynarodowych wydarzeń związanych z mózgiem, rok temu podczas Międzynarodowej Konferencji Neurologicznej w Wiedniu, w tym roku zaś- podczas corocznej konferencji American Psychological Association, w dniach 6-11 sierpnia. Uczestnicy to młodzież w wieku licealnym, wykazująca się szeroką wiedzą z zakresu biologii, chemii, fizyki, inżynierii, a nawet etyki medycznej.

Konkurs składał się z 5 sekcji. Pierwsza sekcja polegała na udzieleniu krótkich odpowiedzi na typowe pytania egzaminacyjne. Kolejną rundą była sekcja neuroanatomii, gdzie uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać nazwy i funkcje wskazanych na prawdziwym ludzkim mózgu części. Następnie przyszła pora na neurohistologię- tym razem uczestnicy musieli rozpoznać tkanki bądź elementy mózgu na podstawie obrazów z mikroskopów optycznych, fluorescencyjnych lub elektronowych. Największym wyzwaniem okazała się sekcja diagnozy pacjenta. Uczestnicy mieli za zadanie zdiagnozować każdego z 20 pacjentów, przy czym mieli jedynie 5 minut na egzaminowanie pacjenta i przeprowadzenie z nim rozmowy. Dodatkowo uczniowie musieli zdecydować, które dwa testy diagnostyczne z podanej listy chcieli, aby zostały przeprowadzone w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy.

Reklamy

Ostatnia sekcja polegała na analizie przypadków i problemów medycznych lub zjawisk fizjologicznych powiązanych z mózgiem. Uczestnicy musieli odpowiadać na pytania powiązane z tymi problemami, udzielając krótkiego, pisemnego komentarza. Następnie jury, w skład którego wchodzili lekarze i naukowcy z czołowych amerykańskich uczelni, dyskutowali i oceniali każdą odpowiedź.

Cały konkurs odbywał się w języku angielskim, toteż było to dodatkowe utrudnienie dla uczestników, których angielski nie jest pierwszym językiem.

Reklamy

Kinga stawiła czoła wyzwaniu i ostatecznie z konkursu przywiozła medal laureata i trofeum. Znalezienie się w czołówce przyszłych lekarzy i naukowców zajmujących się mózgiem zostało zauważone przez Ambasadę Polski w Waszyngtonie, która zaprosiła Kingę, by pogratulować jej osiągnięcia, pokazać historyczną siedzibę Ambasady i porozmawiać o dalszym rozwoju kariery.

Podczas konkursu Kinga miała okazję nie tylko zwiedzić stolicę Stanów Zjednoczonych, porozmawiać z czołowymi badaczami mózgu na prestiżowej konferencji angażującej wiele tysięcy uczestników, ale także dzięki dr Ewie Krawczyk- polskiej naukowiec pracującej w Waszyngtonie, poznać tajniki onkologii na Uniwersytecie Georgetown. To była bez wątpienia wielka przygoda i wyzwanie.

Warto wspomnieć, że Kinga przyleciała na konkurs prosto z Londynu, gdzie podczas międzynarodowego forum naukowego miała szansę prezentować swoją pracę naukową na Imperial College London- jedynym z najlepszych uniwersytetów świata.

 

GRATULUJEMY, TRZYMAMY KCIUKI I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW


Zdjęcia »



źródło: ZS nr 2