Która wełna mineralna sprawdzi się przy ścianach zewnętrznych, a jakiej użyć tuż pod dachem? Sprawdź, zanim zaczniesz prace termomodenizacyjne. Podnieś izolacyjność termiczną budynku i wykorzystaj właściwości przeciwogniowe oraz akustyczne wełny.
Czy grubość wełny ma znaczenie? Rodzaje wełny do ociepleń
Cieńsza izolacja termiczna z wełny zajmuje mniej miejsca niż ma to miejsce w przypadku grubszych mat. Nie zabiera przestrzeni, a pamiętaj, że do ocieplenia doliczyć musisz jeszcze grubość płyt gipsowo-kartonowych, którymi zasłonisz izolację. W dodatku warto położyć kilka warstw izolacyjnych, dzięki którym okładzina będzie szczelna i nie pozwoli na ucieczkę ciepła.
To, na co w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę, to współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który określa, na ile skuteczna jest wełna. Im bliżej tej wartości do 0,03 W/m*K, tym lepiej i można wówczas ograniczyć liczbę warstw, jeśli warunki zewnętrzne na to pozwalają.
Niektóre wełny, jak Isover Super Mata PRO wzbogacone są welonem szklanym, który zapobiega osypywaniu się drobin i poprawia stabilność konstrukcji oraz sprawia, że ocieplenie z wełny ma jednolitą powierzchnię.
Wełna mineralna skalna – izolacja twardym materiałem
Dla poddaszy skośnych, ocieplania stropów, płaskich dachów i podczas montażu ścianek działowych stosuje się przede wszystkim wełny z włókna szklanego, które są lekkie i nie obciążają konstrukcji. Kamienne, zwane również wełnami skalnymi wykorzystuje się w budownictwie i izolacji ścian elewacyjnych podłóg. Mają bardziej zbitą postać i większą gęstość niż szklane, nie są tak sprężyste i nie odkształcają się. Znoszą naciski bez uszczerbku i skutecznie ocieplają budynek.
Bez styropianu – precyzyjna izolacja wełną mineralną
Sprężysty materiał łatwo się formuje. Wypełnia szczelnie wszelkie zakamarki – zwłaszcza te, dla których ciężko odpowiednio przyciąć styropian, jak np. przy krokwiach. Nie przesuwa się i nie tworzy luk w postaci mostków termicznych. Dzięki temu powietrze nie ucieka, a cała powierzchnia ściany czy poddasza jest ściśle zaizolowana. Wełna mineralna to materiał, który kupisz w postaci rolek, płyt, mat, granulatu, płatków i innych produktów. To sprawia, że dopasowujesz je zgodnie z potrzebami i konstrukcją budynku, który chcesz ocieplić.
Wełna szklana i skalna Isover dla lepszej efektywności termoizolacji
Ten materiał budowlany zapewnia bardzo dobrą ochronę cieplną, zabezpiecza przed stratami energii, jest odporny na uszkodzenia i działanie wilgoci (chroni przed rozwojem pleśni i grzybów). Oprócz izolacji termicznej gwarantuje także przeciwpożarową oraz akustyczną, co jest cenne również w przypadku domów jednorodzinnych, kiedy chcesz podzielić poddasze użytkowe na kilka pomieszczeń np. jako pokoje dla dzieci, czy wydzielić domowe biuro.
Wykorzystaj wysokie właściwości izolacyjne wełny skalnej i szklanej
Doskonałe właściwości wełny mineralnej otrzymanej z włókien szklanych i skalnych sprawiają, że wykorzystuje się ją zarówno do wygłuszania pomieszczeń, całych budynków, ochrony przeciwogniowej i oczywiście – izolacji termicznej.
Jeśli planujesz prace ociepleniowe, w ramach programu Czyste Powietrze lub Ulga Termomodernizacyjna otrzymasz dofinansowanie na zakup materiałów izolacyjnych, które zabezpieczą Twój dom przed stratami energii i zapewnią komfortowe życie. Zobacz, jakie produkty dostępne są w sklepie producenta Isover i wykorzystaj je podczas prac.
tekst i fot. mat. partnera