Hasłem przewodnim dla Hrubieszowskiego Domu Kultury jest … miejsce dla ludzi z pasją…, dlatego przeprowadziłem wywiad z p. dyrektor Emilią Feliksiak o minionym roku 2012 i co dalej. Działo się wiele, czy można jeszcze więcej, lepiej, nowocześniej? Kto, coś organizuje, odpowie zawsze może być lepiej, inaczej, dlatego i w tym kierunku czynione są kroki, więc powodzenia!!!
Wywiad z Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury p. Emilią Feliksiak
Hrubieszowski Dom Kultury działa w oparciu o akty prawne, jakimi są: ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Statut placówki. W naszej instytucji kultury zatrudnionych jest 18 pracowników (instruktorzy merytoryczni, techniczni i obsługa – mak – pełny skład i ich zajęcia na stronie internetowej www.hdk.hrubieszow.info), pracujemy w systemie dwuzmianowym o różnym charakterze zatrudnienia.
Na początku stycznia każdego roku przygotowujemy plan działania na nowy rok. Na 2012 rok zaplanowano pracę w stałych formach tj. kołach i zespołach artystycznych proponując udział w nich dzieciom, młodzieży i dorosłym mieszkańcom naszego miasta.
1. Pani dyrektor, jak minął rok 2012 w zakresie działalności dla …?
a) dzieci do lat 13
– I tak dla dzieci do 13 lat prowadzimy zajęcia z zakresu plastyki w 3 grupach, indywidualne i zespołowe zajęcia wokalne, naukę gry na instrumencie, 2 grupy baletowe, zajęcia teatralne ( Teatr Lalki, Teatr Żywego Planu), 3 grupy tańca ludowego, zajęcia dla przedszkolaków w ramach Akademii Przedszkolaka oraz prowadzimy świetlicę środowiskową dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych patologiami przez 5 dni w tygodniu.
b) młodzież do lat 20
– Młodzież rozwija swoje zdolności i pasje w 3 grupach tańca ludowego, 2 grupach tańca współczesnego, 2 grupach teatralnych, zajęciach wokalnych zespołowych i indywidualnych, indywidualnych zajęciach tkackich, warsztatach plastycznych, Klubie Fantastyki, prezentacje młodych w ramach „Scena dla Młodych”, raz na kwartał SiMS (Spotkania Intelektualistów i Miłośników Sztuki), indywidualne konsultacja dla młodzieży piszącej poezje .
c) dorośli
– Dorośli uczestnicy kultury mogą w ramach Klubu Literackiego konsultować indywidualnie twórczość poetycką, brać udział w spotkaniach kobiet w ramach Babskich Pogaduch (np. spotkanie z kosmetyczką, prawnikiem, dietetykiem) i warsztatach artystycznych dla Pań. Teatr Piosenki „Młyn”, Grupa Plastyczna „Hrubieszowianie” skupiająca plastyków amatorów oraz Kolekcjonerskie Targi Sztuki to oferta dla dorosłych mieszkańców naszego miasta.
d) złotego wieku
– Od ponad 30 lat działa Klub Złotego Wieku, w którym raz w tygodniu spotykają się seniorzy naszego miasta. Członkowie Klubu aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta i regionu. Biorą udział w przeglądach artystycznych i wizytach studyjnych w innych Klubach. Są laureatami wielu przeglądów na poziomie powiatu i województwa.
2. Co udało się wyremontować, ciekawego i potrzebnego zakupić?
– W związku z tym, ze budynek funkcjonuje od 1987 roku, dlatego też bardzo często niezbędne jest wykonywanie bieżących prac remontowych. Czynimy to wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba. Ostatnio wykonaliśmy malowanie wszystkich holi, wyposażyliśmy łazienki w podgrzewacze wody i zakupiliśmy drobny sprzęt niezbędny do funkcjonowanie placówki.
3. Które z filmów cieszyły się najliczniejszą widownią?
– W czasie 2012 roku odbyło się 62 projekcji filmowych, z których skorzystało około 5 tys. widzów. Największym powodzeniem cieszą się filmy dla dzieci, dla których jest to wspaniała okazji pójść z rodzicem wspólnie na projekcje filmową.
4. Co pani powie o wystawach, jakie prezentujecie w holu, gablotach?
– Były prezentowane następujące wystawy: dla dzieci i młodzieży „W grudniowy dzień’, „Listy z Majdanka. KL Lublin w świetle grypsów”, Majdanek w fotografii” Edwarda Harwiga , dla pozostałego widza: „Portrety” – Edwarda Przepiórki , wystawa prac i rękodzieła pracowników naszej placówki, wystawa prac grupy plastycznej „Hrubieszowianie”., wystawa jubileuszowa „Hrubieszów inf”, pokonkursowa i poplenerowa wystawa „Jesień Plastyczna, wystawa fotograficzna -„Jubileusz 25 lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej” .
5. Na scenie HDK ciągle coś się dzieje, które prezentacje, akcje, występy, koncerty, osoby, zespoły, itp. pani na dłużej zapamięta z 2012 r.?
– Duża scena jest wykorzystywana do organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć czy to kulturalnych czy o innym charakterze. Dzielimy się sceną ze szkołami, przedszkolami, innymi instytucjami i stowarzyszeniami, aby mogli zorganizować swoje prezentacje, jubileusze czy inne formy. Wszystkie prezentowane przedsięwzięcia zasługują na uwagę i duże brawa, ponieważ jest to praca wielu osób przygotowujących i wykonawców. Jednak chyba najbardziej zapamiętamy jubileusz 25 lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, młodych tancerzy , którzy dostarczają nam widzom wielu wspaniałych wrażeń przez cały okres funkcjonowania. Koncert pozostanie w naszej pamięci na długo, gdyż zaprezentowało się 200 obecnych i byłych tancerek i tancerzy. Było to ogromne przedsięwzięcie artystyczne i logistyczne, które zapewne pozostawiło wiele pozytywnych emocji i wrażeń wśród widzów. Po jubileuszu pozostała dokumentacja w postaci płyt CD i DVD, kalendarza na 2012r., kartki pocztowej, folderu okolicznościowego i zdjęć foto.
6. HDH nie tylko działał w budynku, ale i na placu przed, np. …?
– HDK jest organizatorem koncertów, przeglądów, konkursów, prezentacji, spektakli teatralnych, małych form artystycznych na dużej i małej scenie. W miesiącach letnich staramy się prezentować te różnorodne formy na scenie mobilnej . Bez względu na pogodę w miesiącach maj-sierpień proponujemy nasze przedsięwzięcia kulturalne skierowane do każdego odbiorcy. Są to min. „Nadbużańskie Spotkania Artystyczne” organizowane wspólnie z miastem partnerskim Włodzimierz wołyński – Ukraina, „Senioriada” – prezentacje artystyczne połączone ze spotkaniem integracyjnym w wykonaniu seniorów z terenu powiatu hrubieszowskiego, „Europa na ludowo” – koncert z udziałem zespołów folklorystycznych ze świata, koncerty kameralne muzyczne, recitale i inne formy plenerowe.
7. Myślę, że działające grupy w HDK, prezentują się i w innych miejscach, miejscowościach?
– Zespoły działające w HDK biorą także udział i uświetniają swoimi koncertami różne uroczystości i są okazją do ich prezentacji. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej koncertuje praktycznie kilkanaście razy w roku na różnych imprezach na terenie powiatu, województwa i całego kraju. Wyjeżdżali z koncertami na Ukrainę prezentując widowisko poetycko –muzyczne pt. „Zapamiętaj imię moje” z okazji Roku Korczaka. Widowisko to było prezentowane dla uczniów wszystkich hrubieszowskich szkół. Grupa tańca współczesnego Prima Donna uświetniała swoimi tańcami różne wydarzenia kulturalne i sportowe min. imprezy w Werbkowicach, Kryłowie, Nałęczowie, Puławach i w Hrubieszowie.
8. W kawiarence, też się wiele dzieje …?
– W kawiarni organizujemy małe formy, takie jak spotkania autorskie, walne zebrania stowarzyszeń, spotkania okazjonalne tj. np. spotkania opłatkowe, lekcje regionalne i edukacyjne, akcje charytatywne, comiesięczna akcja krwiodawstwa, spotkania integracyjne, wieczory z muzyką, konkursy recytatorskie i inne.
9. A i młodzież schodzi do „podziemia”?
– Umówiliśmy się z trzema młodzieżowymi grupami rokowymi na współpracę polegającą na umożliwieniu im odbywania prób zespołu w tzw. sali dyskotekowej (piwnica).
10. Może o czymś z waszej działalności zapomniałem?
– Nie zapytał pan, ale sama uważam, ze należy o tym wspomnieć. W 2012r. wspieraliśmy organizację różnego rodzaju przedsięwzięć udostępniając bezpłatnie sale i sprzęt z obsługą”: Ognisku Muzycznemu, Przedszkolom, Szkołom, TRH, Fundacji Przyjaźni Polsko-Francuskiej, MKS „Unia”, Stowarzyszeniu „Hrubieszów na rowerach”, Parafiom Rzymskokatolickim, Warsztatom Terapii Zajęciowej, MBP, Młodzieżowej Radzie Miasta, Powiatowej Komendzie Staży Pożarnej, Jednostce Wojskowej, Zakładowi Karnemu, ZHP i ZHR. Współpraca z tymi podmiotami układa się bardzo dobrze. Wspieramy się wzajemnie przy różnego rodzaju potrzebach dla obydwu stron.
11. Finansowo wspiera was, szczególnie Urząd Miasta i Rada Miejska, a jeszcze …, np.?
– HDK utrzymuje się z dotacji na działalność z samorządu miejskiego i wypracowuje dochody własne z wynajmu pomieszczeń, kina , odpłatnych koncertów i spektakli teatralnych. Pozyskujemy także środki pozabudżetowe na zadania zlecone. I tak w roku 2012 łącznie na realizację zadań zleconych pozyskaliśmy w różnej formie aplikacji 67 tys. zł.
12. Pomimo obszernej działalności, jest grupa osób, która chce jeszcze więcej, inaczej, czego …?
– Odnośnie tego pytania to odbyliśmy spotkanie z młodymi pomysłodawcami i umówiliśmy się na następne na 25 stycznia na godz. 13!!!
13. Co pani poleci mieszkańcom Hrubieszowa i nie tylko na rok 2013 w HDK?
– Plan większych imprez, które możemy dzisiaj zaplanować umieścimy na naszej stronie internetowej www.hdk.hrubieszow.info. Mogę już dzisiaj zaprosić na nasze imprezy min. już 13.01. na Finał WOŚP, następnie Wielkanocny Kiermasz Pisanek i Palm, koncert charytatywny dla ludzi ze stwardnieniem rozsianym, Nadbużańskie Spotkania Artystyczne, wakacje, Senioriada, Plener Malarski, Europa na Ludowo – międzynarodowy koncert folklorystyczny, Festyn Profilaktyczny dla dzieci i młodzieży, Jesienny Przegląd Twórczości Seniorów, Jesień Plastyczna, Mikołajki dla dzieci, i wiele innych mniejszych i większych koncertów, prezentacji piosenki, tańca i recytacji.
14. Czy pani ma jeszcze czas wolny dla Siebie, jeżeli tak, to, w jaki sposób Pani się relaksuje, odpoczywa?
– Tak organizuję swój czas zawodowy, aby mieć możliwość małego relaksu. Staram się chociaż 2-3 razy w tygodniu wybrać się na spacer i uprawiać nordic-walking oraz poczytać dobrą książkę.
Pozdrawiam Emilia Felisiak
Serdecznie dziękuję za obszerne odpowiedzi. Życzę w roku 2013 Pani jak i całej Załodze HDK dalszych owocnych działań na rzecz hrubieszowskiego społeczeństwa i cieszę się, że jedną z form relaksu dla Pani jest akcent sportowy! Więc, proszę tak TRZYMAĆ!!!
PS.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję p. dyrektor i pozostałym pracownikom HDK (np. wystrój sceny, nagłośnienie, itd.) za wielką pomoc w organizacji na scenie HDK uroczystej Sesji Samorządowców w dniu 5.06.2012 r. z okazji Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012”.
Marek Ambroży Kitliński (mak)
Na zdjęciu – Dyrektor HDK p. Emilia Feliksiak (zdj. ze strony int. HDK).