23 grudnia 2024

Z muzyką szlakiem Gotów – bez śniegu i nart, ale z nartorolkami, nordicwalkingiem i zumbą

Prognoza pogody na niedzielę nie przewiduje śniegu, więc imprezę, która odbędzie się na terenie HOSiR postanowiono uzupełnić o nartorolki, nordicwalking, zumbę. Odbędzie się także festyn z kiełbaską, ciepłą herbatą i zespołem Bruno.

Reklamy

 

 

Prognoza  pogody na niedzielę nie przewiduje śniegu więc imprezę uzupełniamy o:

– nartorolki – instruktor Krzysztof Brudnowski.

Reklamy

nordicwalking – instruktor Zbigniew Krawczuk.

zumba – instruktor Jolanta Głowacz.

Reklamy

 

Po imprezach sportowych odbędzie się zabawa z zespołem Bruno, ciepłą herbatą, kiełbasą z grila, pokaz sprzętu narciarstwa biegowego i wręczenie nagród zwycięzcom konkurencji sprawnościowych.

 

Program:

HOSiR, niedziela 15 lutego

godz. 10:00 – 14:00 – imprezy i pokazy sportowe

godz. 14:00 – 17:00 – zabawa pod chmurką z zespołem Bruno, grill, ognisko.


Impreza organizowana jest w ramach projektu „Przyszłość i teraźniejszość w 3-ch wymiarach „Gotania – Grody Czerwieńskie – Grzęda Sokalska”. 

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

 


 

Nordicwalking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.  W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordicwalking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron , dlatego osoby uprawiające nordicwalking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała.Mięśnie (m.in. klatkipiersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

  • rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
  • łatwość wchodzenia na wzgórza,
  • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  • redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
  • odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordicwalking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordicwalking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

Badania wykazały], że dobry trening techniki nordicwalkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych,prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordicwalking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordicwalking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy,równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie.

Pierwsze polskie mistrzostwa w nordicwalkingu odbyły się w Gnieźnie. Rosnąca popularność nordicwalkingu w Polsce wykorzystywana jest również w działalności marketingowej firm.

W Polsce funkcjonuje Polska Federacja NordicWalking, wyłączny przedstawiciel International NordicWalkingAssociation – INWA (Międzynarodowa Federacja NordicWalking)

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może że nie ma nic prostszego niż NordicWalking. Przecież to takie banalne wystarczą 2 kijki i do dzieła. Pozory jednak mylą i niestety sporo osób chodzących z kijkami w lasach, czy miejskich parkach nie robi tego prawidłowo, nie wykorzystuje więc korzyści płynących z prawidłowego treningu NordicWalking. Poniżej znajduje się instrukcja nauki techniki, jednak prawidłowe opanowanie NW wymaga pomocy instruktora!!

 

Nauka techniki:

 Najlepiej naukę chodzenia metodą NordicWalking zacząć od kilku ćwiczeń, które pomogą w opanowaniu kroku.

Postawa: Podczas chodzenia plecy powinny być wyprostowane (nie garbimy się), brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione i w miarę proste, ale nie sztywne. W miarę jak przyspieszymy pozwólmy ciału pochylić się trochę do przodu.

Kroki stawiamy zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być trochę dłuższe niż zazwyczaj, tak aby czuć rozciąganie w pachwinach.

Ręce i nogi pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Rękami poruszamy naturalnie do wysokości pępka.

  1. Przejdź kawałek bez kijów. Przyśpieszając i zwalniając kroku. Pozwól swojemu ciału na naturalny ruch, tak aby ręce pracowały jak wahadła do przodu i do tyłu.  Zwróć uwagę na pracę rąk. W miarę jak będziesz przyśpieszać  twoje ręce będą się bardziej wychylały do przodu i do tyłu.
  2. Łapiemy kijki w połowie długości i idąc dołączamy do tego naprzemienny ruch rękami. Lewa noga, prawa ręka. Ręce powinny być rozluźnione a ruch powinien mieć miejsce w stawie barkowym a nie łokciowym, nie zginamy łokci.
  3. Zakładamy kijki (wkładany ręce w uchwyty kijków – rękawiczki) i nie trzymając ich (kijki zwisają) maszerujemy pilnując aby nogi i ręce pracowały naprzemiennie.
  4. Powtarzamy poprzednie ćwiczenie trzymając kijki, ale staramy się, by wbijały się one naturalnie. Nie uginamy łokci. Staramy się zamykać dłoń gdy kijek jest z przodu a następnie ją otwierać umożliwiając pozostanie kija z tyłu.
  5. Dokładamy wybicie się z kijka i delikatną rotację barków.

Jeśli wykonałeś powyższe ćwiczenia prawdopodobnie już opanowałeś podstawowy krok NordicWalking.

Pamiętaj, ze intensywność chodzenia a tym samym wysiłek regulujesz sam.

Zobacz: jak długo trwa nauka NordicWalking?

 

 

Nartorolki terenowe „Skiking” – nowe trendy w sporcie rolkarskim

 

Czym jest skiking ?

Skiking to jazda na terenowych rolkach SKIKE przypominająca bieg narciarski techniką dowolną (łyżwową). Nie musisz czekać aż spadnie śnieg. Na nartorolkach SKIKE już od wiosny możesz biegać na nartorolkach. Bieganie kończysz jesienią i przesiadasz się na narty biegowe. Oprócz stylu poruszania się identycznego z tym, jaki znasz z nart biegowych, skiking stwarza całkiem nowe możliwości terenowe.

Pompowane koła (ciśnienie 7,5 bara) amortyzują wstrząsy. Nie jesteś uzależniony od asfaltowych, czy betonowych dróg, jak w przypadku tradycyjnych nartorolek. Żwir, kostka, szutrowe drogi, leśne dukty a nawet ubity snieg – praktycznie nie ma powierzchni, która może zatrzymać SKIKE. Gdzie zwykłe rolki nie dają rady, zaczyna się jazda na terenowych rolkach SKIKE.

Dzięki innowacyjnemu systemowi hamulców jakie posiadają rolki SKIKE możesz czuć się bezpiecznie podczas zjazdów.

Do jazdy na rolkach Skike używasz własnego obuwia sportowego lub rekreacyjnego. Jesteś więc wolny, bo korzystasz z własnych butów, w których najlepiej się czujesz.

Skiking to nie tylko coś dla sportowych asów – lecz nawet dla niedoświadczonych osób, może być wstępem do nowego sportowego wyzwania lub rekreacyjnej przygody – bezpiecznej dla Twoich stawów. To sport łatwiejszy do opanowania niż jazda na tradycyjnych rolach, zwłaszcza, że podczas jazdy używasz kijków.

Skiking to sport bardziej dynamiczny niż Nordic Walking, zdrowszy niż jogging i bezpieczniejszy niż jazda na rolkach – to najlepszy z możliwych sport ogólnorozwojowy.

Skiking to świetna zabaw i moc wrażeń.

 

Dla kogo jest ten sprzęt?

Dla wszystkich ludzi lubiących aktywnie spędzać czas. Nartorolki SKIKE zastępują narty biegowe w okresie bezśnieżnym, więc można z nich korzystać w naszych warunkach prawie przez cały rok. Doskonale kształtują sylwetkę, angażują prawie 90% naszych mięśni. Wpływają korzystnie na układ krążenia, podnoszą wydolność całego organizmu. Są doskonałym uzupełnieniem treningu ogólnorozwojowego dla sportowców uprawiających inne dyscypliny sportu. Opanowanie techniki jazdy nie jest trudne i nie zajmuje zbyt wiele czasu.

SKIKE PLUS to nartorolki do jazdy po wielu rodzajach podłoża: asfaltowych, betonowych i nawet gruntowych drogach. Duże pompowane koła gwarantują stabilność, dobre trzymanie się podłoża i amortyzują wstrząsy. Obie nartorolki wyposażone są w bezpieczne i łatwe w użyciu hamulce. Przeznaczenie: do jazdy we własnych butach, jeden rozmiar od 36 do 47, dla osób o wadze do 120 kg.

 

Technika jazdy na SKIKE.

Wystarczy na początek opanować cztery podstawowe elementy techniczne, a potem je doskonalić:

bezkrok – odpychanie się kijami trzymając obie nartorolki równolegle do kierunku jazdy,

dwukrok symetryczny – jednoczesne odbicie równomiernie wbijanymi kijkami i nogą co drugi krok

dwukrok asymetryczny – odbicie asymetrycznie wbijanymi kijkami i nogą prowadzącą co drugi krok

jednokrok – jednoczesne odbicie równomiernie wbijanymi kijkami przy każdym kroku (nieco trudniejszy gdyż wymaga „wyjechania” na jednej nodze)

łyżwowanie – naprzemianstronne odbicie na nogach (jak na rolkach) bez udziału kijków

 

Jakie są zalety jazdy na SKIKE ?

to wysiłek, który równomiernie obciąża górne i dolne partie ciała (zaangażowanych jest 90% mięśni)

trening świetnie poprawia wytrzymałość ogólną – wzmacnia serce i krążenie krwi

doskonale kształtuje sylwetkę – podczas ruchu zużywasz ogromne ilości energii

pompowane koła amortyzują wstrząsy i chronią twoje stawy

jeśli lubisz biegać na nartach nie musisz czekać do zimy, już od wiosny przygotowujesz się do kolejnego sezonu

dla fanów biegania jest to urozmaicenie treningu, ale przede wszystkim doskonały trening wytrzymałościowy odciążający stawy

dla narciarzy zjazdowych szusujących po stokach to dobry sposób na przygotowanie się do sezonu narciarskiego poprzez wzmocnienie mięśni i poprawienie ogólnej kondycji

możliwość jazdy we własnym wygodnym obuwiu sportowym