23 grudnia 2024

Zakupy na raty mogą być dobrym pomysłem

Przychodzą takie chwile, gdy musimy zrealizować na przykład bardzo szybko remont w mieszkaniu lub w biurze albo kupić kosztowny prezent dla dziecka na pierwszą komunię. Potrzeby zakupowe Polaków są współcześnie bardzo duże i dotyczyć będą wyposażenia wnętrz, sprzętu elektronicznego albo mebli, czy też dywanów. Niestety, jak zresztą każdy na pewno z nas wie z doświadczenia, życiowego nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością pieniędzy. Wówczas zakupy na raty mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem i wcale nie tak znowu kosztownym. Taka forma zakupów w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków.

Reklamy

  1. Jak w praktyce wyglądają zakupy na raty?
  2. Jaki jest maksymalny okres spłaty kredytu ratalnego?
  3. Do jakiej kwoty oferowane są kredyty ratalne?

Jak w praktyce wyglądają zakupy na raty?

Najważniejszą kwestią będzie naturalnie zawsze wcześniejsze bardzo szczegółowe przeanalizowanie sytuacji finansowej firmy albo gospodarstwa domowego. W zależności od tego, jakie zakupy chcemy robić, będziemy musieli mieć pewność, że zagwarantowane będą środki na spłatę takiego zobowiązania. W końcu nic nie ma za darmo. Okazuje się jednak, że już niemal co czwarty polski konsument korzysta z tej formy zakupów, ponieważ są po prostu praktyczne. Wszystko dzięki temu, że sklepy oferują bardzo dogodne warunki spłaty, a więc oprocentowanie rat jest bardzo korzystne. Jak więc w praktyce będą działać takie zakupy? Najpierw musimy sprawdzić parametry zobowiązania, a jeżeli nas zadowalają, to wtedy potwierdzamy swój wybór. We wniosku będziemy musieli podać wszystkie niezbędne informacje dotyczące na przykład:

  • zatrudnienia
  • pozyskiwanej emerytury
  • innych źródeł stałego dochodu.

Opcjonalnie w zależności od sytuacji, podaje się także nazwy adres firmy i numer NIP. Możemy być także poproszeni o podanie średnich miesięcznych kosztów życia. Te dane będą zmniejszać zdolność kredytową i górną granicę finansowania, więc warto przemyśleć te kwestie.

Reklamy

Jaki jest maksymalny okres spłaty kredytu ratalnego?

Największą zaletą takich rozwiązań finansowych jest to, że rozkładamy sobie na raty płatności. Kluczowe jednak będzie to, jaki jest maksymalny okres kredytowania. Zwykle wynosić będzie 36 miesięcy. To jednak zależy od sklepu, ale generalnie jest to okres od jednego do 3 lat. W ten sposób zakupy na raty nie są zbyt dużym obciążeniem finansowym dla budżetu domowego.

Jakie kwoty oferowane są przez kredyty ratalne?

Zasadniczą kwestią dla każdego konsumenta będzie naturalnie to, jak wysokie kwoty są oferowane w ramach takiego wsparcia finansowego. Tu jednak maksymalna kwota kredytu będzie zróżnicowana w zależności od tego, jaka jest oferta konkretnego banku współpracującego ze sklepem. Najczęściej jednak będzie to około 30000 zł. Zdarzają się jednak propozycje, gdy klient może liczyć nawet na 50000 zł. Każdorazowo będzie to jednak wskazanie indywidualne oszacowane na podstawie zdolności kredytowej konkretnego konsumenta. Na raty są sprzedawane także samochody osobowe w autoryzowanych serwisach. Oferta jest w Polsce w tej materii bogata.

Reklamy

tekst i fot. mat. partnera