22 stycznia 2025

Zimowisko hrubieszowskiego ZHR w Zamościu

W dniach 27-30.01.2014r odbyło się wspólne zimowisko harcerek, harcerzy, zuchów i wędrowników z hrubieszowskich drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Harcerzy i harcerki gościł w swoich murach Zespół Szkół Katolickich św. Ojca Pio w Zamościu.

Reklamy

Tegoroczne zimowisko 1 Hrubieszowskiej Drużyny Harcerek „SOSNA”  im. hm. Zdzisławy Kopczyńskiej pt. „ Estoy en el futuro” co oznacza –  „Ja w przyszłości” było inspirujące dla każdej harcerki. Druhny  mogły zgłębiać swoje pasje i zainteresowania, a także odkrywać nieznane dotąd talenty. Każda harcerka znalazła coś dla siebie, ponieważ w  ciągu tych kilku  dni  druhny uczyły się  jak szyć i wyszywać, tańczyć tańce nowoczesne i standardowe.  Niewątpliwie ciekawymi  zajęciami były zajęcia  z teatru, emisja głosu, układanie scenek teatralnych, ich odgrywanie i zabawa w reżysera i fotografa. 

Bardzo edukacyjnymi okazały się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, i poznanie technik masażu. Zimowisko to nie tylko  nauka, to także zabawa i sport, ciekawe rozmowy, pomoc w obowiązkach i zdobywanie nowych sprawności. Wspólne zajęcia sprzyjały zawiązywaniu przyjaźni i cieszenia się wspólnie spędzonym czasem. Było to czas  spędzony owocnie, pełen niespodzianek,  cudownych uśmiechów i zawsze pomocnych rąk.

Reklamy

Zuchy z 1 Hrubieszowskiej Gromady Zuchów „Strażnicy Jezior” przenieśli się do Fabryki Czekolady. Przez cztery dni poznawali oni tajniki historii czekolady, oraz jej wytwarzania. Zuchy zbudowały własną fabrykę z papieru. Chłopcy spotkali się z Willym, właścicielem fabryki czekolady z Anglii, a także poznali harcerski szyfr „czekoladka”.

1 Hrubieszowska Drużyna Harcerzy „Ogień” zgłębiała podczas zajęć zimowiska historię Żołnierzy Wyklętych. Harcerze uczestniczyli w zajęciach terenowych, fabularyzowanych grach opartych na prawdziwych partyzanckich bojach. Każdy z harcerzy miał okazję zapoznać się z postaciami Augusta Fieldorfa „Nila”, Mariana Bernaciaka, Zygmunta Szendzielarza, Danuty Siedzikówny „Inki” i innych bohaterów podziemia antykomunistycznego. Podczas długich zimowych wieczorów harcerze oglądali tematyczne filmy, uczestniczyli w zajęciach z technik harcerskich, a dni kończyli przy tradycyjnych „świeczyskach” – spotkaniach w kręgu przy świeczkach, zastąpujących zimą obrzędowe ogniska.

Reklamy

Wędrownicy 7 próbnej Hrubieszowskiej Drużyny Wędrowników „Sztorm” na własnej skórze poczuli klimat opresji stanu wojennego. Już pierwszej nocy do ich pokoju wkroczyli funkcjonariusze SB i Milicja, po czym zostali oni przeniesieni do pomieszczenia odizolowanego od reszty zimowiska. Wędrownicy mieli okazję skorzystać z niewątpliwych „przyjemności” życia w internowaniu. Poznali oni metody przesłuchań, zapoznali się z propagandowymi filmami PRLu, mieli okazję przestudiować dzieła socrealistycznych autorów, między innymi „Jak hartowała się stal”, czy biografii wybranych postaci z historii ZSRR i PRL. Dwa dni spędzone w warunkach internowania, pod strażą więziennych strażników i żołnierzy ludowych były dla wędrowników lekcją historii w praktyce. Odwzorowanie warunków i realiów życia w internowaniu było możliwe dzięki relacji żony jednego z hrubieszowskich internowanych.