OSP Stefankowice na wycieczce w Dęblinie

Na zaproszenie Koła nr 17. Związku Zawodowego Żołnierzy Wojska Polskiego w dniu 8.07.2017 r. z wycieczką do Dęblina udali się strażacy z jednostki OSP Stefankowice.

Reklamy

 

Z zaproszenia skorzystali także członkowie ich rodzin oraz przedstawiciele Zarządu stowarzyszenia „Sosenka”.

W Dęblinie powitał nas prezes koła, starszy chorąży sztabowy Mirosław Dudek , który cały czas czuwał nad prawidłowym przebiegiem wycieczki.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Sił Powietrznych, gdzie w części wewnętrznej poznaliśmy historię polskiego lotnictwa ,szczególnie z czasów bitwy o Anglię, aż po współczesne wyposażenie i umundurowanie. Część zewnętrzna muzeum to głownie eksponaty różnych typów samolotów i sprzęt radiolokacyjny. Zapalenie znicza pod tablicą upamiętniającą osoby związane z lotnictwem i Dęblinem, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, zakończyło ten etap wycieczki.

Twierdza Dęblin, miejsce stacjonowania 15. Pułku Piechoty „Wilków” w okresie międzywojennym, to kolejny punkt na trasie wycieczki. Mieliśmy okazję zobaczyć umocnienia twierdzy z zewnątrz od strony Wisły jak i poznać całą jej historię przechodząc trasę od bramy Warszawskiej do bramy Lubelskiej oraz podziwiać zabezpieczenia samych bram. W miejscach pamięci narodowej, pod Pomnikiem Chwały 15. PP ”Wilków” z lat 1918 -1920 przy twierdzy Dęblin oraz pod pomnikiem upamiętniającym szlak bojowy pułku z 1939 roku , delegacje OSP Stefankowice i stowarzyszenia „Sosenka” złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Wspaniałym podsumowaniem wycieczki był integracyjny grill z członkami Koła nr 17. ZZŻWP na ogródkach działkowych.

W imieniu Zarządu stowarzyszenia „Sosenka” dziękujemy wszystkim organizatorom wyjazdu zarówno tam w Deblinie jak i tu u nas na miejscu za zaproszenie na wycieczkę. 

 

źródło i fot. OSP Stefankowice