Egzorcysta w szkole

7 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Miejskich nr 3 odbyło się spotkanie z diecezjalnym egzorcystą – ks. dr. Eugeniuszem Derdziukiem, proboszczem w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie, na które zaproszeni zostali również uczniowie Zespołu Szkół nr 1.

Reklamy

Na początku spotkania obejrzeliśmy krótki film o doświadczeniach ludzi związanych z sektami, do których zostali wciągnięci. Prawdziwe intencje były sprytnie zakamuflowane. O swoich przeżyciach opowiadała m.in. Magda, która należała do satanistycznej sekty oraz brat zakonny, który miał „dar jasnowidzenia”. Potem okazało się, że było to oddziaływanie szatana. W przerwach wypowiedzi ludzi, którzy zetknęli się z tym problemem film ukazywał animacje o dosyć groteskowym charakterze.

Następnie ks. egzorcysta w swoich wypowiedziach podkreślał przede wszystkim rzeczywiste problemy, z jakimi może spotkać się człowiek w codziennym życiu. Przytaczał nam przykłady zachowań ludzi, którzy byli pod wpływem diabła i próby wyciągnięcia ich z rąk szatana. Ks. Eugeniusz opowiadał nam o swoich doświadczeniach dotyczących odprawiania egzorcyzmów. Człowiek zniewolony przez diabła nie jest tym samym człowiekiem którym był wcześniej, robi rzeczy, których normalnie by nie zrobił m.in. posiada nadludzką siłę, mówi obcymi językami.

Ks. egzorcysta zwrócił uwagę na dosyć ważny aspekt naszego życia, ponieważ zwykle jesteśmy zbyt zajęci sprawami życia codziennego i nie dociera do nas zbytnio, że możemy się stać obiektem działań złego ducha. Fakt wejścia w działanie szatana jest dla każdego taki sam, ale szczególnie są narażeni na niego ludzie zajmujący się okultyzmem. Ludzie powinni bardziej uważać na rzeczy, które robią ponieważ zwykła zabawa takie jak stawianie tarota czy wróżenie może okazać się bardzo poważne w konsekwencjach. Udział w seansach spirytystycznych, odwiedzanie wróżek kończy się egzorcyzmami.

Ojciec przestrzegał nas przed „świeckimi egzorcystami”, nazwał ich szarlatanami, którzy wykorzystują naiwność ludzką. Potrafią płacić im znaczną sumę pieniędzy, lecz zamiast poprawy życia następuje totalne pogorszenie. Takim przykładem jest mężczyzna, któremu wróżka powiedziała, że umrze w młodym wieku. Ten człowiek nie potrafił normalnie funkcjonować, byle jakie przeziębienie traktował jako zbliżająćą się śmierć. Cały czas myślał, że to już koniec. W efekcie zdrowy mężczyzna miał stany depresji, ciągłe lęki i niepokój.

Ksiądz zachęcał nas także do życia sakramentami, do modlitwy, ale także do krytycznego myślenia. Wskazał, że Pan Bóg kocha mnie i Ciebie, pragnie, by człowiek był szczęśliwy. Pod koniec spotkania był czas przeznaczony na zadawanie pytań. Spotkanie było dosyć interesującym przeżyciem, ponieważ na co dzień nie mamy styczności z osobami sprawującymi egzorcyzmy,  dotyczyło tez metafizycznego aspektu naszego życia.

W spotkaniu wzięły udział klasy IV t4d oraz II te Zespołu Szkół nr 1. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie p. Danucie Krawczuk oraz p. Marzannie Bednarczuk za umożliwienie udziału w tym spotkaniu.

 

Mateusz Zawadzki kl. IV t4d / Zofia Szwiec/ Zespół Szkół nr 1