Najlepsze plecaki szkolne. Na co zwrócić uwagę?

Dzieci oraz młodzież zdecydowanie wolą używać plecaków niż tornistrów. W dalszym ciągu jednak szczególnie dziewczęta wybierają torby, choć doskonale wiedzą, że podczas przenoszenia ciężkich książek, zeszytów i przyborów takie rozwiązanie nie wpływa korzystnie na ich stan zdrowia.

Reklamy

Artykuł sponsorowany


Jeśli chodzi o plecaki szkolne to mają one zarówno swoje wady, jak i zalety. Rodzice powinni mieć na ten temat świadomość, zwłaszcza jeśli ich pociecha dopiero rozpoczyna swoją edukację szkolną, przez co brak doświadczenia nie pozwala jeszcze na podjęcie racjonalnej i świadomej decyzji.


Zalety plecaków

Wspomnieliśmy już, że plecaki mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Atutów jednak jest zdecydowanie więcej i warto o nich wspomnieć. Dziś każdy plecak szkolny można dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. Można znaleźć zarówno takie dla najmłodszych uczniów, jak i dla tych starszych, dla których ważny zaczyna być atrakcyjny i modny wygląd a także oryginalność. Do szeregu zalet z pewnością zaliczą się:

  • stosunkowo niewielka waga – szczególnie w porównaniu do tornistrów. Kiedy dziecko jest zmuszone do tego, aby każdego dnia nosić do szkoły ciężkie książki warto zadbać o to, aby przynajmniej plecak był lekki i nie wpływał na wzmożony ból pleców, który z całą pewnością nie wpłynie korzystnie na samopoczucie dziecka.

  • zróżnicowany wybór – na dzień dzisiejszy plecaki można dostosować do potrzeb każdego dziecka. Jedne będą idealnym rozwiązaniem dla dzieci w wieku kilku lat, a inne dla starszych, które cenią nie tylko wygodę, ale przede wszystkim także modny, nietuzinkowy wygląd. W ofercie producentów można zauważyć również podział na plecaki szkolne dla dziewczyn oraz dla chłopców.

  • równomierne rozłożenie ciężaru – nosząc plecak na obydwu ramionach kręgosłup jest znacznie mniej obciążony, w związku z tym dziecko jest znacznie mniej narażone na ból oraz na przeciążenia, które mogą spowodować ogrom dolegliwości takich jak mdłości, zawroty głowy a nawet trudności z oddychaniem.

 

 

Wady plecaków

O minusach wyboru plecaka nie można zbyt wiele powiedzieć. Główną wadą jest zdecydowanie mniejsza trwałość plecaka. Te często wykonane są z lekkich materiałów, które pod wpływem ciężaru zawartości mogą ulegać zniszczeniu. Właśnie dlatego w trosce o domowy budżet rodzice częściej decydują się na tornistry albo ulegają prośbom dziecka kupując wysokojakościowe torby skórzane. Niestety nie jest to najsłuszniejsze rozwiązanie. Torby zbyt mocno obciążają ramiona i kręgosłup a tornistry są ciężkie i nie posiadają odpowiedniej ilości przegródek, dzięki którym dziecku łatwiej byłoby się wygodnie spakować

 

 

Gdzie kupić modny i praktyczny plecak?

Dziś mnóstwo sklepów oferuje bardzo zróżnicowany asortyment jeśli chodzi o plecaki. Wybór jednak nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Zakupów należy dokonać w dobrze wyposażonych sklepach takich jak brytyjka.pl. W dużej mierze chodzi przede wszystkim o jakość. Każdy rodzic chce przecież, aby jego dziecko miało wszystko co najlepsze. Na co należy zwracać szczególną uwagę? Na sposób wykonania. Dobry plecak, który spełni oczekiwania dziecka powinien mieć odpowiednio szerokie ramiączka, które pod wpływem ciężaru nie będą wrzynać się w ramiona a także odpowiednie wzmocnienie, przez które plecak będzie idealnie przylegał do pleców nie powodując przy tym niepotrzebnych dolegliwości bólowych. Ważne jest również to, aby dobrać wielkość plecaka do wieku dziecka. Dzisiejsi producenci bardzo często dostosowują swoje produkty do potrzeb wiekowych Klientów, dlatego wybór nie będzie nastręczał większych problemów.

Reasumując. Plecaki idealnie sprawdziły się jako alternatywa dla tornistrów oraz torb. Świadomi rodzice a także starsi uczniowie muszą zwracać uwagę przede wszystkim na stan zdrowia. Jeśli istnieje taka możliwość warto postarać się zostawiać niepotrzebne książki w szafce szkolnej, posiadając w domu zapasowy egzemplarz lub kopię. Jeśli kręgosłup będzie mocno obciążony nawet wybór plecaka może okazać się niewystarczający, aby uchronić dziecko przed urazami i złym samopoczuciem.

 

fot. mat. sponsora