Pierwszy tydzień czerwca upłynął pod znakiem intensywnych prac w Parlamencie Europejskim. Na początku tygodnia w Polsce przebywał z wizytą Przewodniczący PE Hans–Gert Pöttering.
br />Ponadto w dniach 6 – 7 czerwca 2007 r. odbywała się sesja parlamentarna w Brukseli dotycząca Konstytucji UE oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zorganizowana została również konferencja poświęcona kryzysowi w Darfurze.
W trakcie swojej wizyty Przewodniczący spotkał się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkami Sejmu i Senatu: Ludwikiem Dornem i Bogdanem Borusewiczem, w celu lobbowania za konstytucyjnym systemem obliczania głosów w Radzie. Przewodniczący rozmawiał również z przedstawicielami opozycyjnej PO. Wziął udział także w spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce oraz złożył wieniec na grobie księdza Jerzego Popiełuszki.
W dniach 6-7 czerwca odbyły się obrady sesji parlamentarnej. Pierwszego dnia Przewodniczący Pöttering powitał 18 nowo wybranych posłów z Bułgarii. Posłowie debatowali nad projektem unijnej Konstytucji. Przedstawiciele dwóch największych grup politycznych w PE: Niemiec Elmar Brok z EPP-ED oraz hiszpański poseł Enrique Barón Crespo, z grupy Socjalistów PES, przygotowali w tej sprawie apel do szefów państw UE, który poddany został pod głosowanie.
Czwartkowa debata poświęcona została sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie Przewodniczący ostatnio przebywał z oficjalną wizytą. Problemem jest finansowa pomoc UE dla mniejszości palestyńskiej, która jest przez Izrael blokowana. Debatę poprzedziło oświadczenie Javiera Solany. Wśród innych tematów poruszanych znalazły się min. świadczenia socjalne dla artystów, współpraca transgraniczna (system informacji wizowej) oraz reforma unijnego sektora warzyw i owoców.
W trakcie specjalnej konferencji poświęconej katastrofie humanitarnej i konfliktowi etnicznemu rozgrywającemu się w sudańskiej prowincji Darfur szefowie grup politycznych próbowali znaleźć rozwiązanie dla panującego tam kryzysu. W konferencji uczestniczyło także dwoje laureatów Pokojowej Nagrody Nobla: weteran walki z apartheidem, arcybiskup Desmond Tutu z RPA oraz działaczka obrony praw człowieka Jody Williams.
Zbigniew Zaleski
6 czerwca 2007