1 września 2020 roku faktem stała się fuzja jednych z najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku agencji SEO – iCEA, Enterso, Niezwiązani i Grupa M40 połączyły się w ramach Grupy iCEA, który ma szansę na dokonanie rewolucji na rynku usług SEO. Wszystko to nie powiodłoby się bez Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy, od lat specjalizującej się w obsłudze firm z branży SEO i IT, i jej doświadczonych prawników, którzy odpowiadali za kluczowe kwestie formalno-prawne dokonanej fuzji.
Pierwsze plany fuzji zaprezentowano już pod koniec 2019 roku, kiedy to spółka iCEA w ramach budowania swojej silnej pozycji na rynku postanowiła dokonać centralizacji swoich zasobów tak, by poprawić jakość świadczonych przez siebie usług oraz konkurencyjność na rynku SEO. Od 2017 roku spółka iCEA realizowała bardzo skuteczną strategię akwizycyjną, która pod czujnym okiem Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy i przy jej wsparciu w przygotowaniu całego procesu od strony prawnej, kolejno doprowadziła do wciągnięcia w strukturę kolejnych spółek działających na rynku SEO/SEM. We wspomnianym 2017 roku udało się pozyskać spółkę Enterso, a już rok później spółkę Niezwiązani i Grupa M40. Grupa iCEA to obecnie jeden z liderów na rynku SEO i SEO360, którą wyróżniają innowacyjne usługi, program partnerski oraz rozbudowany dział wykonawczy. To wszystko przy pełnym wsparciu prawnym Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy, co stanowi o prawdziwie nowej jakości dostępnej na polskim rynku usług marketingu internetowego.
Sama fuzja składała się z 3 faz, fazy menadżerskiej, właścicielskiej i rejestrowej. Każdą z nich opiekował się zespół specjalistów pod kierownictwem Małgorzaty Sajkowskiej oraz pod czujnym nadzorem i przy koordynacji radcy prawnego Marcina Staniszewskiego. W fazie menedżerskiej przeprowadzono szeroką analizę struktur każdej ze spółek, sprawdzono sytuację na rynku, przeanalizowano portfolio klientów i świadczonych usług. Ostatnie etapy analizy dotyczyły sytuacji prawno-majątkowej każdego z podmiotów, a także aspektów prawnych oraz kwestii podatkowych w celu przygotowania planu połączenia. Faza druga procesu połączenia, czyli faza właścicielska opierała się na sporządzeniu uchwał o połączeniu spółek oraz na bezpośrednim kontakcie z notariuszami i koordynacji działań między spółkami. Na końcu przyszedł czas na fazę rejestrową, w której gotowe i zatwierdzone uchwały łączeniowe zostały kolejno zgłoszone do właściwych im sądów rejestrowych.
– W praktyce cały proces przebiegał w sposób pożądanie przewidywalny, a to dzięki dobrym, partnerskim relacjom naszej Kancelarii oraz zarządu największej z łączących się spółek, czyli iCEI. Nasz zespół przygotował scenariusz fuzji i pilnował realizacji każdego z kolejnych etapów, od zintegrowania struktur wszystkich spółek, po ujednolicenie modelu biznesowego. Niezależnie zadbaliśmy o prawną transparentność i dopełniliśmy wszystkich wymogów, by 1 września 2020 fuzja mogła oficjalnie wejść w życie. Było to dla nas ciekawe przedsięwzięcie ze względu na możliwość realnego oddziaływania na branżę pozycjonerską, ale nie było w nim nic przełomowego – od lat wspieramy agencje SEO/SEM, firmy z branży IT czy największe firmy z sektora e-commerce, więc podobne realizacje to dla nas miła codzienność – Marcin Staniszewski, Radca Prawny, Kancelaria RPMS Staniszewski & Wspólnicy.
Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy od lat specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw z branży IT, programistycznej oraz sektora e-commerce. Rozbudowana kadra specjalistów w zakresie prawa nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz technologii finansowych (FINTECH) zapewnia szerokie portfolio usług skierowanych nawet do najbardziej wymagających klientów, w którym znajduje się również Ochrona marki 365. Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy wspiera klientów również w migracjach na nowe rynki zagraniczne i to nie tylko w ramach Unii Europejskiej ale także do USA i Chin.
(tekst i fot. mat. partnera)