26 listopada 2024

Piotr Drożdżak wyróżniony w konkursie Europe Beyond Access – ZDJĘCIA

Piotr Drożdżak, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie wyróżniony w konkursie Europe Beyond Access – międzynarodowym programie poświęconym sztuce i niepełnosprawności.

Reklamy

Europe Beyond Access to międzynarodowy program poświęcony sztuce i niepełnosprawności, którego celem jest umiędzynarodowienie karier artystów z niepełnosprawnością. Projekt celebruje twórczość niepełnosprawnych artystów z całej Europy, w tym z Polski, którzy rzucają wyzwanie konwencjom, rozwijają innowacyjne praktyki i prezentują wysokiej jakości prace na międzynarodowych scenach.

Organizatorem konkursu dla artystów z niepełnosprawnością była Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki i British Council. Prace na konkurs nadesłało 82 artystów i artystek. Cechowały się one bardzo dużą różnorodnością ze względu na brak ograniczeń takich jak wiek, temat, czy technika.

Reklamy

Komisja konkursowa w składzie: Ewa Ayton, Katee Woods, Aidan Moesby, Hanna Wróblewska, Paulina Celińska, Daniel Kotowski wyłoniła trzech laureatów:

1. Nadię Makiewicz za pracę „Jackopt”

Reklamy

2. Aleksandrę Rogalę za pracę „Historyjki o Jedynce”

3. Katarzynę Żeglicką za pracę „Rezonans kontrastu”

W związku z wysokim poziomem nadesłanych prac, mimo że Regulamin tego nie przewidywał, Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu trzech wyróżnień:

1. Piotrowi Drożdżakowi – uczestnikowi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie – za pracę „Pociągi”

2. Tomaszowi Grabowskiemu za pracę „Burundyjczyk”

3. Mai Kowalczyk za pracę „Mam Prawo”

Piotr Drożdżak urodził się 15 lipca 1987r. w Gozdowie jest rysownikiem, malarzem i grafikiem (samoukiem w tych dziedzinach). Jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się około 4 roku życia, gdzie po podróży pociągiem z Warszawy zaczął rysować zaobserwowane obiekty. Poznawał ruch, drogę, pojazdy, dworce ludzi itd.

Wyjątkowo fascynowały go pociągi, które potrafił po podróży rysować godzinami, do dnia dzisiejszego jest to jego ulubiony temat. Od najmłodszych lat rysował nieprzeciętnie, posiadał umiejętność realistycznego odzwierciedlania przedmiotów. Nie stosuje szkicu. Buduje swój warsztat samodzielnie, poświęcając na to wiele godzin w ciągu dnia. Twórczość stała się dla niego wiodącym celem życia. Swój kunszt rozwijał pod okiem nieżyjącego już Stanisława Piro Pyra, gdzie spotkać się można z bardziej abstrakcyjną stroną Piotra.

Artysta zachwyca odbiorcę swych płócien i rysunków: pracowitością i dużym pietyzmem z jakim prace zostały wykonane. Są pośród nich ryciny zwierząt, dzikich, prehistorycznych, ale także rodzimych, występujących w polskim krajobrazie, bociany, pawie… Wśród dzieł Piotra odnaleźć można także czarno – białą lub sepiową architekturę, wykonaną cienkopisem. Rejestruje i uchwyca on stare kościoły, kapliczki, katedry, najczęściej motywy architektury sakralnej, zapamiętanej i przeniesionej na papier w ciekawym kadrze, od frontu fasady, zawsze pośród przyrody i gałęzi drzew. Artysta w tej prezentacji zapisuje historię, zatrzymuje w kadrze miejsca ważne i zabytkowe, które mogą wkrótce przeminąć. Z pieczołowitością odtwarza każdy szczegół, kolor, klimat.

Piotr Drożdżak w swojej twórczości art-brut, określanej jako naiwnej, surowej, wykazuje się dobrym smakiem, gustem plastycznym i niewyuczonym wyczuciem tematu. Jego twórczość ma znamiona naturalnego artyzmu.

Największymi osiągnięciami Piotra Drożdżaka są:

• stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego z dziedziny plastyki;

• wystawa prac w Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach – muzeum mieszczące się w domu prof. Mariana Pokropka;

• wystawa prac w Galerii Art Brut Centrum Kultury w Lublinie;

• wystawa prac w Galerii po Schodach w Krakowie;

• wystawa prac w Muzeum Śląskim w Katowicach;

• wyróżnienie w konkursie Europe Beyond Access – Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.


(info i fot. facebook.com / PSONI Koło w Werbkowicach)


Zobacz też:

Uchanie: Gratulujemy Martynie i Wiktorii! – ZDJĘCIA

Uchanie: Gratulujemy Martynie i Wiktorii! – ZDJĘCIA

LubieHrubie na Instagramie