22 listopada 2024

Pracodawca przyjazny WOT – II edycja konkursu dla pracodawców z Lubelszczyzny

Ruszyła druga edycja projektu dla pracodawców żołnierzy OT przyjaznych idei obrony terytorialnej. Zrozumienie przez pracodawców misji i zadań WOT warunkuje rozwój formacji i stwarza także warunki do niezakłóconego pełnienia terytorialnej służby wojskowej przez osoby aktywne zawodowo.

Reklamy

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, dlatego współpraca z pracodawcami jest szczególnie ważna. Obecnie w szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 3000 żołnierzy OT, spośród których ok. 50% deklaruje stałe zatrudnienie.

Żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym. Uzyskanie równowagi jest możliwe wtedy, gdy pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby. Wsparcie ze strony pracodawców jest nieocenionym bodźcem, który niejednokrotnie odgrywa kluczową rolę podczas podejmowania decyzji o przystąpieniu do WOT.

Reklamy

W naszym regionie możemy pochwalić się dobrymi relacjami na linii pracodawca – pracownik-żołnierz 2 LBOT. Pracodawcy zatrudniający żołnierzy OT wykazują się zrozumieniem dla misji i zadań formacji. To z kolei ma bardzo duże znaczenie w procesie rozwoju formacji i stwarza żołnierzom dobre warunki do pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

Warto podkreślić, że „Pracodawca przyjazny WOT” to nie tylko konkurs dla pracodawców. Projekt obejmuje, m.in. informowanie i wsparcie merytoryczne pracodawców zatrudniających żołnierzy OT w zakresie pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Dowództwo WOT przykłada dużą wagę do budowania dobrych relacji ze środowiskiem pracodawców, a długofalowym celem jest wypracowanie systemu motywacji i korzyści dla obu stron.

Reklamy

Do kogo skierowany jest konkurs?

Konkurs skierowany jest do pracodawców zatrudniających żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową i ma na celu wyłonienie oraz wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą poprzez tworzenie dobrych warunków w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, jej cele i zadania, szczególnie w aspekcie lokalnym.

Projekt stawia na postawy pracodawców, którzy rozumieją korzyści, prawa oraz obowiązki, jakie wynikają z tytułu zatrudniania pracowników, pełniących terytorialną służbę wojskową. Buduje przekonanie, że zatrudniając żołnierzy OT, pracodawcy osiągają podwójne korzyści: mają dobrze wyszkolonych pracowników oraz aktywnie włączają się w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju.

Kategorie konkursowe

Istotnym elementem konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” jest wyłonienie pracodawców na szczeblu wojewódzkim w ramach czterech kategorii konkursowych:

– mikro przedsiębiorstwa – do 10 zatrudnionych osób;

– małe przedsiębiorstwa – zatrudniające poniżej 50 osób;

– średnie przedsiębiorstwa – zatrudniające powyżej 50 osób;

– podmioty publiczne (z wyłączeniem przedsiębiorstw).

Konkurs prowadzony jest w 15 województwach, co daje 60 laureatów. Spośród laureatów szczebla wojewódzkiego wyłonionych zostanie 4 zwycięzców konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” na szczeblu centralnym, prowadzonym w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przypomnijmy, w pierwszej edycji konkursu tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” na Lubelszczyźnie przypadł firmie PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o. z Zamościa. Pierwszym laureatem ogólnopolskim została firma Port Lotniczy Olsztyn – Mazury.

Zgłoszenia do konkursu w terminie do 30 czerwca br. składają do swoich brygad nie tylko żołnierze OT. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają żołnierzy OT i cenią tę ideę mogą także samodzielnie zgłosić swoją firmę. Informacje na temat konkursu, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie:

https://www.wojsko-polskie.pl/dwot/pracodawca-przyjazny-WOT/

(info i fot. 2LBOT)


Zobacz też:

Lubelscy Terytorialsi wspierają szpitale tymczasowe – ZDJĘCIA

Lubelscy Terytorialsi wspierają szpitale tymczasowe – ZDJĘCIA