28 kwietnia 2024

Hrubieszowscy modelarze na Ogólnopolskich Zawodach Modeli Swobodnie Latających w Pile

W weekend 7-8.07.2018 r. zostały rozegrane Ogólnopolskich Zawodach Modeli Swobodnie Latających w klasach F1A, F1A Standard, F1B, F1C, F1H, F1G, F1K i F1S. Pilskie zawody odbyły się w ramach turnieju o Puchar Polski. Do Piły przyjechało prawie 100 zawodników z całej Polski. Reprezentowali oni 15 klubów, aeroklubów i stowarzyszeń modelarskich.

W pierwszym dniu zawodów, zawodnicy musieli zmagać się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (silny wiatr), który sprawiał dużo nieprzewidywalnych niespodzianek. Nie zawsze umiejętności wystarczały na wykonanie dobrego lotu i zarazem osiągnięcie odpowiedniego wyniku.

W pierwszym dniu zawodów do rywalizacji przystąpili zawodnicy w klasie modeli:

• F1A – modele szybowców
  • F1B – modele z napędem gumowym
  • F1C – modele z napędem spalinowym

W klasie modeli szybowców F1A w kategorii wiekowej junior wygrał zawodnik z Bydgoszczy, na drugim stopniu podium  zawodnik z UKS-u „Jedynka” w Hrubieszowie  Dominik Skwarek, a na najniższym stopniu zawodnik z Krosna.

W tym dniu nasz zawodnik Jakub Wezgraj w drugiej kolejce lotów stracił model, w którym nie zadziałał system sprowadzenia modelu na ziemię. Szybowiec dostał się silne prądy wznoszące i po okresie kilkunastu minut lotu, model znikną w chmurach.  Tym samym nie przystąpił do dalszej rywalizacji w zawodach.

W drugim dniu do rywalizacji zawodów wystartowali zawodnicy w klasie modeli:

• F1G – modele z napędem gumowym
  • F1H – modele szybowców
  • F1K – modele z silnikami na gaz CO2
  • F1J – modele z napędem spalinowym
  • F1S – latające skrzydła

W klasie modeli F1H kategoria wiekowa junior młodszy wygrał zawodnik z Leszna na drugim miejscu ukończył zawody zawodnik z UKS-u „Jedynka” Jakub Wezgraj, a na miejscu trzecim Mateusz Mięczak obaj z Hrubieszowa.

– Dla każdego zawodnika podsumowaniem jego systematycznej pracy i treningów jest osiągnięcie jak najlepszych wyników podczas zawodów tej rangi. Podczas Ogólnopolskich Zawodów Modeli Swobodnie Latających w Pile wielu zawodników udowodniło, że ich poziom wyszkolenia jest bardzo wysoki. Należą do nich zawodnicy z UKS-u „Jedynka” w Hrubieszowie, którzy w miesiącu lipcu i sierpniu będą reprezentować nasz kraj i miasto na zawodach międzynarodowych. Piotr Wielosz-Hałasa wystartuje w Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających w Węgrzech, a Dominik Skwarek w Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających w Bułgarii. Trzymamy kciuki za naszych zawodników i życzymy udanych lotów żeby zajęli jak najlepsze miejsca.