Otwarcie sensacyjnej wystawy ze zbiorów anonimowego kolekcjonera dzieł sztuki pt. „Picasso. Dwie opowieści” rozpoczęło 7 edycję hrubieszowskiej Nocy Muzeów w sobotę 19 maja 2018 roku.
25 sierpnia 1948 r. do Polski przybył Pablo Picasso, jeden z najbardziej znanych twórców w dziejach historii sztuki. Dla liczącego wówczas niespełna 70 lat artysty była to pierwsza w życiu podróż samolotem i jedyna wizyta w naszym kraju. Pobyt zaplanowany początkowo na trzy dni przedłużył się do dwóch tygodni.
W tym roku upłynie 70 lat od pamiętnej wizyty wielkiego artysty w naszym kraju.
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie szczęśliwym zbiegiem okoliczności zaprezentowało między innymi tę część twórczości Picassa, która powstała bezpośrednio pod wpływem jego pobytu w Polsce.
Za pośrednictwem prof. Andrzeja Kokowskiego, archeologa i miłośnika sztuki, kontakt z hrubieszowską instytucją nawiązał kolekcjoner (który zastrzegł, że pragnie zachować anonimowość) i zaoferował, że może wypożyczyć swój niewielki, ale bardzo interesujący, liczący ponad 20 sztuk zbiór grafik Pabla Picassa.
Otwarcie wystawy „Picasso. Dwie opowieści” połączone było z krótkim wykładem p. Doroty Grzymały na temat pobytu Picassa w Polsce oraz okoliczności powstania prezentowanych prac.
Tegoroczna Noc Muzeów była również gratką dla miłośników dawnego Hrubieszowa, starych zdjęć i zagadek związanych z materiałami archiwalnymi. Regionalista i miłośnik historii Hrubieszowa Łukasz Krawczyk, w swojej prezentacji pt. „Plany Wielmożnej Kaczkowskiej… czyli Dwór du Chateau, jakiego nie znamy, przedstawił zupełnie nowe informacje na temat dzisiejszej siedziby Muzeum, a także cyfrowe wizualizacje i makietę.
Tradycyjnie, do późnych godzin nocnych można też było zwiedzać stałe i czasowe ekspozycje hrubieszowskiego muzeum.
(źródło: Muzeum im. Staszica, fot. lubiehrubie.pl)