5 listopada 2024

Jubileuszowy Gródek (ZDJĘCIA)

16 października 2021 roku, Gródek świętował podwójnie. Swoje 53-lecie obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich a 15-lecie zespół „To i Owo na Ludowo”.

Reklamy

Trochę historii i dzień dzisiejszy

Koło Gospodyń Wiejskich

Na początku były szkolenia, kursy, wycieczki. Były także prace na rzecz swojej miejscowości. Teraz główna działalność to rękodzieło oraz organizacja lokalnych imprez, zawsze pamiętają o dzieci i seniorach, organizowały cyklicznie Dni Seniora, Opłatek i Dzień Dziecka. Ich rękodzieło to m.in.: 310 lalek, 177 bałwanków, zające, skrzaty i 2 500 tulipanów, w tym kierunku chyba próbują dorównać Holandii. Zamówienia na ich rękodzieło spływały m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Łodzi, no i oczywiście z Hrubieszowa i okolic, ale i z zagranicy: z Holandii, Irlandii, Ukrainy. Pandemia wymusiła na nich dodatkową „robotę”. Uszyły 6 000 maseczek i 300 kombinezonów.

Reklamy

Gródeckie Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1968 roku a przewodniczącą została Zuzanna Kania. Później Koło prowadziły: Janina Kania, ponownie Zuzanna Kania i Ewa Juszczuk. Obecnie koło prowadzi Elżbieta Kisielewicz.

­

Reklamy

To i Owo na Ludowo

Natomiast zespół powstał w 2006 roku. „To i Owo na Ludowo”, bo tak się nazywa zaczynał jako kabaret wzbudzając od początku ogromne zainteresowanie wśród publiczności. Ubarwiał liczne imprezy gminne i regionalne, kilkakrotnie wyjeżdżał do innych województw. Ze swoimi skeczami uczestniczył także kilkakrotnie w Wojewódzkich Spotkaniach
Kabaretowych „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy i Festiwalu Kabaretowym „Etno-Kabaret” w Mińsku Mazowieckim. Po pewnym czasie zespół rozszerzył swoją działalność o śpiew. Obecnie jego nazwa brzmi zespół kabaretowo śpiewaczy ” To i Owo na Ludowo”. Ich występy można obejrzeć na deskach scen lokalnych a także dalekiej Polski. Kilkakrotnie występował na ukraińskich scenach.

Ciągle rozszerzają swój repertuar. Śpiewają piosenki biesiadne, patriotyczne a także religijne, nie obce są im piosenki w języku ukraińskim. Od samego początku kierownikiem zespołu jest Alicja Zawadzka.

­

Jubileusz

Na tę wyjątkową uroczystość oprócz członkiń zespołu przybyło wielu gości. Wśród nich byli przedstawiciele samorządu gminy i powiatu Hrubieszów, Roztoczańskiego Zawiązku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, delegacje zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów. Były życzenia, kwiaty, prezenty i nagrody dla Zespołu i Koła.

Zabawę przy muzyce prowadził DJ.

­

Tekst i fot.: Jacek Fuchs, Gminny Ośrodek Kultury Wołajowice

­

(info i fot. facebook.com / Gmina Hrubieszów, Starostwo Powiatowe)

Zdjęcia na stronie FB Starostwa »

Zobacz też:

Remont stadionu sportowego w Mirczu zakończony (ZDJĘCIA)

Remont stadionu sportowego w Mirczu zakończony (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Instagramie