10 kwietnia do hrubieszowskiego Staszica, w ramach współpracy partnerskiej, zawitała dr Agnieszka Potyrańska z Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS w Lublinie wraz ze studentkami.
„Granice mojego języka są granicami mojego świata”
Ludwig Wittgenstein
W dzisiejszej dobie, gdy granice większości państw są dla nas otwarte, a podróżowanie jest znacznie prostsze, niż było kiedyś, wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę, jak ważna jest nauka języków obcych. Szczególnie bliskie są nam: język angielski, rosyjski, a dla niektórych niemiecki.
Uczymy się ich, powtarzamy czasem nudne i skomplikowane regułki gramatyczne, zakuwamy słówka… Jednak nauka wcale nie musi być trudna, czego dowodem były wyjątkowe warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie kl. II D, IIB, IIA, IC, ID, IIIcg.
10 kwietnia do naszej szkoły w ramach współpracy partnerskiej zawitała dr Agnieszka Potyrańska z Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS w Lublinie wraz ze studentkami. Poprowadziły one niezwykłe interesujące warsztaty językowe. W pierwszej kolejności uczniowie mieli przyjemność obejrzeć prezentację o ciekawostkach dot. USA oraz Wielkiej Brytanii.
Następnie odbył się quiz z uzyskanej pod czas zajęć wiedzy oraz z angielskich łamigłówek poznanych w trakcie zajęć. Na warsztatach z języka rosyjskiego uczniowie rozwiązywali quiz przy pomocy aplikacji Kahoot! Rywalizując pomiędzy sobą, zobaczyli, jak świetnie można się bawić i uczyć się jednocześnie.
Później studentki przeprowadziły zajęcia pt. „Фейсбук на русском”, które bardzo się podobały i nauczyły młodzież, jak prawidłowo komunikować się na tym portalu z przyjaciółmi lub znajomymi w języku rosyjskim. Nie zabrakło ćwiczeń niezwykle trudnych – tłumaczenia rosyjskich frazeologizmów na język polski i na odwrót.
Na zajęciach z języka niemieckiego uczniowie, rozwiązując zagadki, uzupełnili wiedzę z danego języka. Dzięki pozytywnym emocjom i przyjemnej atmosferze uczniowie wiele się nauczyli. Mieli także okazję porozmawiać po angielsku, po rosyjsku i po niemiecku oraz wykazując się wiedzą, wygrać nagrody książkowe i różne pomoce do nauki języków obcych.
Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością oczekują kolejnych takich lekcji, gdyż spotkanie warsztatowe udowodniło, że nauka języków obcych może być ogromną przyjemnością.
Tekst oprac.: Neonila Pawluk i Agnieszka Sałęga