Cmentarz prawosławny w Czerniczynie do wiosny 2021 roku był jednym z kilkudziesięciu pozbawionych opieki, zakrzaczonych, zdewastowanych i zapomnianych „mogiłek” w powiecie hrubieszowskim.
Dziś jest jednym z najciekawszych w regionie obiektów tego typu, ważną pamiątką przeszłości historycznej Chełmszczyzny i miejscem pochówku wielu pokoleń mieszkańców Czerniczyna i okolic.
Prace porządkowe i remontowe prowadzone z udziałem wolontariuszy wiosną i jesienią, choć dalekie jeszcze od zakończenia, całkowicie zmieniły jego oblicze. Na terenie cmentarza znajduje się obecnie ponad 30 kamiennych nagrobków, z których najstarsze mają więcej niż 150 lat. Wiele z nich wydobyto dosłownie spod ziemi. Wśród osób, których pochówki zidentyfikowano są m.in. duchowni greckokatoliccy, ważne postaci w historii dawnej unickiej diecezji chełmskiej.
Zapraszamy do poznania odkrytych tajemnic czerniczyńskiej nekropolii.
Podczas spotkania pokażemy efekty dotychczasowych prac, opowiemy o odkrytych nagrobkach, pomożemy odczytać inskrypcje w 3 alfabetach i 3 językach. Zaprezentujemy też wydobyte spod ziemi marmurowe tablice inskrypcyjne.
Niedziela 21 listopada, godz. 14.00.
Dojazd: cmentarz znajduje się wśród pól, na południe od drogi Czerniczyn-Metelin, jest oznaczony na internetowej mapie Google.
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Zobacz też: