22 listopada 2024

Staszic: Warsztaty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

W czwartek, 8 marca 2018 roku, uczniowie hrubieszowskiego Staszica, podczas Dnia Otwartego, odwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Reklamy

 

W czwartek, 8 marca 2018 roku, uczniowie klasy II C podczas Dnia Otwartego odwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Warsztaty popularnonaukowe, stoiska prezentujące osiągnięcia kół naukowych i organizacji studenckich, zwiedzanie laboratoriów i pracowni, wystawy sprzętu naukowego, konkursy z nagrodami – to główne atrakcje, czekające na przybyłych. Każdy z sześciu Wydziałów Uczelni był reprezentowany poprzez swoje koła naukowe i organizacje studenckie, które przygotowały stoiska w Centrum Kongresowym i holu AGRO II.

Reklamy

Od godziny 10:15 rozpoczęły się warsztaty i wykłady popularnonaukowe, prowadzone przez przedstawicieli Wydziałów Uczelni. Ich tematyka dotyczyła zarówno promocji kierunków studiów, jak i przedmiotów szkolnych i badań naukowych. W dużej mierze opierały się one na samodzielnej pracy uczniów, angażując ich w wykonywane doświadczenia lub pracę zespołową nad rozwiązywaniem zadanych problemów.

W ramach realizacji treści ekologicznych na zajęciach rozszerzonej geografii, uczniowie klasy II C uczestniczyli w warsztatach na temat: „Tempo przemieszania zanieczyszczeń w środowisku” i „Czy zasypią nas śmieci? Oddziaływanie gospodarki odpadami na środowisko”. W doświadczeniu modelowym przedstawiono trzy problemy: szybkość filtracji zanieczyszczeń przez różne gleby, zatrzymywanie zanieczyszczeń w glebach, ocena właściwości fizykochemicznych przesączów. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość nie tylko teoretycznego zapoznania się z problemami zanieczyszczeń środowiska, ale również mogli sami przeprowadzić eksperymenty: oznaczenia wartości pH roztworów, przewodności elektrolitycznej, zawartości fosforu, ocena ilości i jakości przesączu.

Reklamy

Podczas drugich zajęć, uczniowie zapoznani zostali z preferowaną hierarchią działań w gospodarce odpadami oraz z głównymi sposobami postępowania z nimi. Uczestnicy, przy wykorzystaniu specjalnego programu komputerowego, mogli przeprowadzić symulację różnych scenariuszy gospodarki odpadami, a następnie ocenić ich stopień oddziaływania na poszczególne elementy środowiska oraz na zdrowie i życie ludzi.

Nasz pobyt w Lublinie zakończyliśmy w Let Me Out Escape Room, gdzie bawiliśmy się doskonale podczas ekscytującej, wciągającej i pełnej emocji edukacyjnej gry integracyjnej.

 

Tekst: Monika Młynarczuk