4 grudnia 2017r. w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbyły się Szkolne Obchody Światowego Dnia Zapobiegania AIDS pod hasłem: „Mam czas rozmawiać”.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania AIDS jest obchodzony na świecie 1 grudnia. AIDS jest epidemią XXI wieku i ogromnym problemem całego świata. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – w roku 2016 wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV. To największa liczba od lat 80-dziesiątych, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. Oznacza, że każdego dnia minionego roku o seropozytywnym statusie dowiadywały się nie 3 osoby, jak szacowano wcześniej, ale 3,5. Jak będzie w roku 2017? Niestety, trudno o optymizm. W punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażeń HIV. W bieżącym – już 409 osób. Wprowadzenie ( ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS, jednak to nie rozwiązuje problemu. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 15 tysięcy osób, które nie wiedzą o swoim seropozytywnym statusie. Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska apeluje w ramach ogólnopolskiej Kampanii „Mam czas rozmawiać”, aby mówić o ryzyku zakażeniach HIV, nie tylko 1 grudnia, w ramach Obchodów Światowego Dnia Zapobiegania AIDS, ale także każdego innego dnia.
Choroba ta jest wynikiem zakażenia wirusem HIV, jednak zakażenie HIV nie oznacza jeszcze zachorowania na AIDS. Wbrew utartym poglądom, wirusem HIV nie tak łatwo się zakazić. Zakazić się można poprzez stosunek seksualny z zakażoną osobą, przetaczanie zakażonej krwi, przeniesienie wirusa z matki na dziecko, stosowanie tej samej igły, co osoba zakażona.
Osoby chore na AIDS oczekują od nas pomocy i akceptacji. Tolerancja jest miarą naszego człowieczeństwa. W celu propagowania bezpiecznych zachowań, dzięki którym młodzi ludzie mogą uchronić się przed zakażeniami HIV, od 15 lat w naszej szkole jest prowadzony program profilaktyczno – edukacyjny o AIDS. W ramach Szkolnych Obchodów Światowego Dnia Zapobiegania AIDS, na znak przyjaźni z chorymi na AIDS, 1 grudnia wszyscy przypinają czerwoną wstążkę. Tegorocznym Szkolnym Obchodom przyświecały cele wynikające z Programu Profilaktycznego i Programu Wychowawczego Szkoły. Kształtujemy więc postawę akceptacji, współczucia i życzliwości wobec osób żyjących z wirusem HIV i chorych na AIDS, równocześnie zmniejszamy poziom negatywnych emocji tj. lęku i odrzucenia związanych z obcowaniem z ludźmi zakażonymi HIV. Edukacja i profilaktyka w walce AIDS i HIV wydają się być bardzo istotne.
Szkolne Obchody w Zespole Szkół nr 1 rozpoczął Wicedyrektor – Pan Zbigniew Petruczynik powitaniem zaproszonych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Gościliśmy: Pana Dariusza Czujkowskiego – Naczelnika Wydziału Kultury, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym, Panią Zuzannę Korycką – Kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Hrubieszowie, Panią Halinę Bogatko – Kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Hrubieszowie, Panią Joannę Szymańską – Koordynatora programów edukacyjnych w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Hrubieszowie, Panią Irminę Drawdzik – Kierownika Punktu Opieki w Oddziale Rejonowym PCK w Hrubieszowie, Panią Agatę Opałę – Pielęgniarkę Koordynatora d/s Medycyny Szkolnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, Panią Lucynę Kasprzak – higienistkę szkolną, Panią Joannę Wieczorek – Smerdel, nauczycieli i młodzież klas pierwszych Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.
Kolejnym punktem Obchodów było wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów o tematyce AIDS i HIV. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej i profilaktyki w walce AIDS i HIV odbyły się zajęcia prowadzone przez higienistkę szkolną – Panią Lucynę Kasprzak. Podsumowaniem zajęć był Szkolny Konkurs Plastyczny o tematyce AIDS i HIV pod hasłem: „Mam czas rozmawiać”. Na konkurs wpłynęło 20 prac. Jury w składzie: Zuzanna Korycka, Lucyna Kasprzak, Beata Tomaszczuk, Monika Jabłońska, Joanna Błaszczuk, Dorota Bartko oceniła prace pod kątem walorów plastycznych, pomysłowości, wiedzy na temat HIV/AIDS i w ten sposób wyróżniła i nagrodziła prace następujących uczniów.
I miejsce – Mikołaj Papież – klasa I td – ex aequo – Jakub Ciotuski – klasa I tc i Emilia Tomaszewska – klasa I tc
II miejsce – Karolina Kasprzak – klasa III tb – ex aequo – Wiktoria Rozwadowska – klasa I tc i Dominika Kwiatkowska – klasa III tb
III miejsce – Eliza Reszet – klasa II b – ex aequo – Grzegorz Ptak – klasa I td.
Wyróżnienia zdobyli: Patrycja Twardowska – klasa I tb i Natalia Usowska – klasa I tc.
W ramach konkursu plastycznego jeden z uczniów klasy Itd – Bartłomiej Buczak – wykonał oryginalną pracę plastyczną w formie multimedialnej prezentacji, za którą został uhonorowany I miejscem.
Nagrody ufundowali: Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Hrubieszowie i Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie.
Uroczystość uświetniła profilaktyczno – edukacyjna część artystyczna pt.: „Prawie wszystko o AIDS” w wykonaniu uczniów klasy I tc – Emilii Tomaszewskiej, Mileny Garncarz, Oliwii Myszak, Wiktorii Rozwadowskiej, Szymona Kulińskiego i Edyty Kowalczuk z klasy I tb pod kierunkiem Beaty Tomaszczuk i Moniki Jabłońskiej. Oprawa techniczno – muzyczna: Dominik Czerniak – klasa I tc i Adrian Kulas – III a. Obchody prowadziła Wiktoria Rozwadowska z klasy I tc.
Uroczystości zakończył skromny poczęstunek przygotowany dla gości przez uczniów klas gastronomicznych pod kierunkiem: Ewy Szeweńko, Joanny Wawrzaszek, Justyny Chwedczuk, Anny Wiśniewskiej i Anny Gałki.
Szkolne Obchody Światowego Dnia Zapobiegania AIDS zorganizowała Beata Tomaszczuk we współpracy z Moniką Jabłońską i Lucyną Kasprzak. Dekorację wykonały: Joanna Błaszczuk i Dorota Bartko.
Beata Tomaszczuk
fot. ZS nr 1