Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Do jej podstawowych zadań należy m.in. magazynowanie substancji odżywczych, a także oczyszczanie organizmu. Prowadzenie niezdrowego trybu życia, stanowi poważne obciążenie dla tego narządu. Jak zatem dbać o wątrobę i wspierać jej prawidłową pracę? Podpowiadamy.
Jakie funkcje pełni wątroba?
Wątroba, stanowi jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Jest nie tylko największym narządem, ale również i najbardziej pracowitym. Spełnia ona bowiem wiele istotnych funkcji, niezbędnych do należytego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w takich procesach, jak:
- Metabolizm węglowodanów. Gromadzi glikogen, a także przetwarza złożone substancje w proste, które są lepiej przyswajalne przez organizm.
- Metabolizm toksyn. Rozkłada szkodliwe i toksyczne związki chemiczne, dzięki czemu odtruwa organizm.
- Trawienie. Produkuje żółć, która wspomaga trawienie tłuszczów w przewodzie pokarmowym.
- Magazynowanie witamin. Gromadzi sporą ilość żelaza, a także witaminy A, D oraz B12.
Ze względu na to, jak ważną rolę pełni wątroba, jakiekolwiek zaburzenia w jej funkcjonowaniu negatywnie odbijają się na całym organizmie. Dlatego też należy o nią dbać, aby pozostawała w jak najlepszej formie i mogła należycie pełnić swoje funkcje.
Jakie są objawy uszkodzenia wątroby?
Bez względu na to, co przyczyniło się do uszkodzenia wątroby, objawy w każdym przypadku są do siebie podobne. Najczęściej są to:
- Wzdęcia,
- Bóle w prawej części nadbrzusza,
- Nudności i wymioty,
- Osłabienie,
- Brak apetytu,
- Spadek masy ciała,
- Ginekomastia,
- Spadek libido,
- Żółte zabarwienie skóry i oczu,
- Spuchnięte nogi i kostki,
- Zmiana zabarwienia moczu i stolca,
- Świąd skóry,
- Tendencja do siniaków.
To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że ból w prawej części nadbrzusza, zwany „bólem wątroby” w rzeczywistości spowodowany jest znacznym powiększeniem organu, a także podrażnieniem błony surowiczej. Sam narząd nie ma bowiem nerwów czuciowych.
Jak w odpowiedni sposób dbać o wątrobę?
Złe nawyki żywieniowe, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, a nawet niektórych leków, to jedne z powodów zaburzeń w pracy wątroby. Żeby w odpowiedni sposób zatroszczyć się o ten niezwykle istotny narząd i wesprzeć jego pracę, wystarczy regularnie wykonywać kilka prostych kroków. Oto one:
- Ostropest plamisty. Jego podstawową rolą jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Wynika to z faktu, iż obfituje w substancję zwaną sylimaryną, która wykazuje właśnie takie działania. Dążąc do usprawnienia pracy wątroby, z całą pewnością warto włączyć go do swojej codziennej diety. Jest dostępny w postaci licznych preparatów. Jeden z najbardziej polecanych, to Sylimarol na stłuszczenie wątroby, dostępny zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.
- Zdrowa dieta. Podstawą dbania o wątrobę, jest stosowanie zdrowej diety, która nie będzie działać obciążająco na narząd. Żeby zatroszczyć się o nią, nie należy spożywać tłustych dań, słodkich wyrobów oraz cukru, a także nadużywać alkoholu.
- Prawidłowa waga. Niewydolność wątroby często powiązana jest z nadwagą. Dlatego też należy dbać o prawidłową masę ciała, a w razie konieczności, przejść na dietę redukcyjną.
tekst i fot. mat. partnera