22 listopada 2024

Zmiany w prawie w 2023 roku

Ustawodawca przyzwyczaił nas już do tego, że z początkiem każdego roku wprowadza mnóstwo zmian w przepisach prawa. Tegoroczne nowelizacje dotknął prawie każdego z nas. Poniżej przedstawiam kilka ze zmian.

Reklamy

Zmiany w opodatkowaniu najmu

Najwięcej styczniowych zmian dotyczy przepisów prawa podatkowego. Zmieniają się chociażby zasady opodatkowania przychodów z wynajmu np. mieszkań. Jeśli podatnik (osoba fizyczna) będzie dokonywać wynajmu w ramach tzw. wynajmu prywatnego, to wówczas jedyną dostępną formą opodatkowania będzie dla niego opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie będzie mógł już rozliczać wynajmu prywatnego tzw. zasadami ogólnymi (opodatkowaniem na skali podatkowej).

Zmiany w prawach konsumenta

Zmieniają się również przepisy dotyczące ochrony praw konsumenta. Ich celem jest dostosowanie ochrony konsumenta do zmieniających się realiów gospodarczych związanych w szczególności z postępem technicznym, ale także zmniejszenie kosztów transakcyjnych. W kwestii odpowiedzialności za brak zgodności towaru z umową w przypadku sprzedaży i dostawy nie będą już miały zastosowania przepisy kodeksu cywilnego, a przepisy ustawy o prawach konsumenta. Nowe przepisy określać będą kiedy towar jest zgodny z umową. Zostanie w nich uwzględniony również towar z elementami cyfrowymi. W jego przypadku zgodne z umową będą musiały być także kompatybilność takiego towaru, jego interoperacyjność oraz dostępność aktualizacji.

Reklamy

­

Modyfikacji ulegnie sekwencja uprawnień konsumenckich. Odstąpienie od umowy przestanie być podstawowym prawem konsumenta. W przypadku niezgodności towaru z umową konsument będzie mógł żądać w pierwszej kolejności naprawy lub wymiany towaru, przy czym przedsiębiorca będzie mógł naprawić towar w miejsce żądanej wymiany albo odwrotnie, jeżeli doprowadzenie towaru do zgodności z umową w sposób wybrany przez konsumenta będzie niemożliwe albo wymagałoby to nadmiernych trudności.

Reklamy
Zmiany w emeryturach pomostowych

Od 1 stycznia 2023 roku pracodawca będzie musiał powiadomić pracowników o treści wykazu stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz o wpisaniu lub odmowie wpisania do ewidencji pracowników wykonujących te prace. W przypadku nieumieszczenia pracownika w ewidencji lub nieumieszczenia stanowiska pracy, na którym wykonuje pracę w wykazie, pracownikowi będzie przysługiwała skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspekcja będzie też mogła kontrolować zarówno wykaz, ale i ewidencję prowadzoną przez pracodawcę.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Zmiany obejmą również kierowców. W 2023 r. wejdą w życie (kiedy konkretnie to, zależy od komunikatu ministra cyfryzacji) nowe zasady, na jakich organizowane będą kursy pozwalające redukować liczbę punktów karnych. Kursy reedukacyjne będą obowiązkowe dla kierowców, którzy przekroczą limit 24 punktów. Kurs potrwa 28 godzin lekcyjnych rozłożonych na cztery dni.

Pod koniec 2023 r. zaczną również obowiązywać przepisy dotyczące konfiskaty auta za jazdę pod wpływem alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi, a także w sytuacji recydywy.

­

Informuję, że publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

­

radca prawny Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.stowarzyszeniesiw.pl

zadanie publiczne finansowane ze środków NIW-CRSO


Zobacz też:

Prawo: Wyrok TK nie uchroni przed zatrzymaniem prawa jazdy

Prawo: Wyrok TK nie uchroni przed zatrzymaniem prawa jazdy


Zerknij na Instagram →