22 listopada 2024

Polski Czerwony Krzyż pomaga już od 98 lat

Polski Czerwony Krzyż pomaga już od 98 lat. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie możemy w imię humanitaryzmu, naszej naczelnej zasady, dać ludziom radość i nadzieję na poprawę ich losu.

Reklamy

 

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca przypada na 8 maja, rocznicę urodzin założyciela – Henry’iego Dunanta. Każdego roku Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na całym świecie organizują obchody tego święta, aby pokazać w swoich lokalnych społecznościach, jaką wyjątkową rolę pełni Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. 

Obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca odbywają się pod hasłem „Wszędzie dla każdego”. W ten sposób chcemy pokazać siłę i zasięg Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a przede wszystkim zaangażowanie naszych wolontariuszy.

Reklamy

W całej Polsce w tygodniu w którym przypada ten dzień obchodzony jest „Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża”. W powiecie hrubieszowskim z tej okazji w dniach 8-12 maja organizujemy zbiórkę publiczną w szkołach oraz na ulicach naszego miasta. Zgromadzone środki pieniężne przeznaczymy na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych. 

Na zakończenie obchodów – 13 maja młodzież weźmie udział w XXV Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej pomocy PCK na Słonecznym Wrotkowie w Lublinie. Startują w nich pięcioosobowe zespoły – finaliści/tki etapów rejonowych z całego województwa, które w trakcie mistrzostw udzielają pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. 

Reklamy

Co oznacza znak czerwonego krzyża, czerwonego półksiężyca i czerwonego kryształu w świecie pełnym symboli?

Są to symbole ochrony nadane prawem międzynarodowym rannym i chorych, a także tym którzy się nimi opiekują podczas konfliktów zbrojnych. Znaki informują także, że nie można atakować osób i obiektów nimi oznakowanych.

Znaki pokazują również przynależność do organizacji czerwonego krzyża i czerwonego półksiężyca. Pomagają ludziom rozpoznać, iż mają do czynienia z organizacją humanitarną wspierającą poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, wojen i innych zdarzeń losowych – w zależności od potrzeb.

Znaki nie są symbolami religijnymi. Służą ludzkości. Są to symbole ochrony z przesłaniem, iż pomoc jest w zasięgu ręki. Oznaczają również nadzieję i muszą być przestrzegane.

 

źródło: PCK