22 listopada 2024

Spotkanie autorskie i promocja książki Marka Kołcona i Henryka Żurawskiego: „Historia klasztoru OO. Reformatów w Kryłowie”

W niedzielę, 7 maja 2017 r. o godz. 12:30 w Zespole Szkół w Kryłowie odbędzie się spotkanie z Autorami, oraz premierowa promocja książki „Historia klasztoru OO. Reformatów w Kryłowie”, połączona z prezentacją multimedialną na temat historii kryłowskiego konwentu.

Reklamy

 

Okres staropolski Kryłowa to czas świetności tego miasteczka, często wpisany w ważne wydarzenia krajowe. Bogate źródła archiwalne pozwoliły na odtworzenie wielu wątków historii miasta. Kolejnym, niezwykle ciekawym jest wątek związany z pobytem w Kryłowie OO. Reformatów. Dotychczasowa historiografia podawała tylko kilka faktów z działalności tej instytucji religijnej w Kryłowie. Pozostałości klasztoru w postaci fragmentów murów, figury św. Jana Nepomucena, studni czy piwnicy skłaniają nas do wielu pytań związanych z historią klasztoru. Podstawowe pytania dotyczą procesu fundacji klasztoru, projektu obiektów kościelno-klasztornych, ich budowy czy wyglądu budowli. Ciekawi jesteśmy jak wyglądało życie kryłowskich zakonników, czym się zajmowali, czego dokonali.

Dotychczas znaliśmy tylko kilka nazwisk zakonników pracujących w Kryłowie a było ich kilkudziesięciu. Niniejsza publikacja przybliża historię pięćdziesięcioletniej bytności zakonników
w naszej miejscowości. Zebrane i przedstawione w tej pracy materiały dotyczą wszystkich sfer życia franciszkanów – reformatów.

Reklamy

 

Tak więc opracowanie zawiera:

– Podstawowe informacje o franciszkanach – reformatach.

Reklamy

– Historię prowincji małopolskiej franciszkanów – reformatów.

– Informacje o architekturze obiektów kościelno klasztornych tego zgromadzenia.

– Historię fundacji i budowy klasztoru reformatów w Kryłowie.

– Wykaz fundatorów i dobrodziejów kryłowskiego klasztoru.

– Informacje z życia klasztornego przedstawiają:

– Ustrój klasztoru.

– Życie duchowe, na które składało się wiele czynników, jak:

pomoc proboszczowi, misje, nawrócenia, tercjarstwo, biblioteka, prowadzenie kroniki,

pochówki i prowadzenie księgi zmarłych.

– Informacje o stanie materialnym klasztoru zawarte w inwentarzach.

– Wykaz zakonników, którzy modlili się i pracowali w kryłowskim klasztorze.

– Historię obiektu i rzeczy ruchomych po kasacie klasztoru.

– Informacje o zachowanych zabytkach i miejscu ich przechowywania.

 

Niewątpliwym bogactwem tej publikacji są tłumaczenia kronik klasztornych, przedstawionych w rozdziale z załącznikami. Rozdział ten zawiera także wiele ciekawych dokumentów z innych archiwów.

Całość publikacji została bogato zilustrowana skanami dokumentów archiwalnych oraz zdjęciami obiektów związanych z tematem.

Dopełnieniem pracy jest kolorowy album ze zdjęciami zachowanych obiektów i rzeczy ruchomych związanych z kryłowskim klasztorem.

 

H.Ż.