27 kwietnia 2024

Zrozumieć autyzm

W dniu 28.03.2017 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury przeprowadzone zostały warsztaty pt. „Zrozumieć autyzm”.

 

Przygotowali je pracownicy z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Mamy Siebie” w Hrubieszowie: I. Barańska, J. Milanowska, D. Stopa, A. Żmuda.

Zajęcia skierowane były do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Miały na celu przybliżenie młodym ludziom pojęć z zakresu funkcjonowania osób z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Warsztaty podzielone były na dwie części: pierwszą teoretyczną, przybliżającą genezę i symptomy autyzmu poparte ciekawymi filmami ilustrującymi zachowania trudne, drugą – warsztatową, gdzie uczestnicy mogli chociaż w niewielkiej części zajrzeć do świata dzieci z autyzmem.

Młodzież z zaciekawieniem wzięła udział w spotkaniu. Chętnie wykonywali zaproponowane ćwiczenia i wczuwali się w rolę dziecka z niepełnosprawnością. Warsztaty zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

W tym dniu odbyły sie również dwie projekcje filmu „Życie animowane”. To wyjatkowo opisany obraz życia powstały w oparciu o autobiograficzną powieść Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera).

Dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda – autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu, przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się, jak żyć w realnymm świecie. Reżyserii tego niezwykłego filmu podjął się Roger Ross Williams – laureat Oscara.

Realizacja powyższego zadania możliwa była dzięki uzyskanej dotacji z Fundacji Aktywności Obywatelskiej w Lublinie. Zadanie zostało dofinansowane przez Fundusz Inicjatyw Społecznych.

 

Zdjęcia I >>

 

***

 

W trzecim dniu Tygodnia Świadomości Autyzmu młodzież hrubieszowskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyła w warsztatach  pt. „Zrozumieć autyzm”. Zajęcia z uczniami prowadziły: pani Justyna Buczko oraz pani Izabela Krawiec.

Uczestnicy mogli doświadczyć z jakimi problemami sensorycznymi mierzą się ich rówieśnicy z autyzmem. Obejrzeli filmy ilustrujące zachowania trudne. Młodzież z zaciekawieniem wzięła udział w spotkaniu. Chętnie wykonywali zaproponowane ćwiczenia i wczuwali się w rolę osoby z autyzmem. Warsztaty zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

Realizacja powyższego zadania możliwa była dzięki uzyskanej dotacji z Fundacji Aktywności Obywatelskiej w Lublinie. Zadanie zostało dofinansowane przez Fundusz Inicjatyw Społecznych.


Zdjęcia II >>

 

źródło i fot. PZPSW