21 grudnia 2024

XXI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

2 kwietnia 2017 r. w lubelskiej Archikatedrze odbędzie się polska premiera IV kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego, napisanego dla Belcea Quartet
w grudniu 2016 r. 3 kwietnia, w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, podczas pierwszych występów w Polsce, zagra słynna Niemiecka Radiowa Orkiestra Filharmoniczna SAARBRÜCKEN KAISERSLAUTERN. XXI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, po raz pierwszy, odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Reklamy

 

Od 2 do 12 kwietnia 2017 roku, po raz pierwszy w Lublinie, odbędzie się Wielkanocny festiwal Ludwiga van Bethovena. Podczas lubelskiej, XXI edycji festiwalu usłyszymy światowej klasy zespoły, które zaprezentują przekrojowy program z repertuaru muzyki klasycznej.Bilety na poszczególne koncerty można zakupić poprzez system internetowy lub w kasach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku – upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Reklamy

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (przez pierwsze 7 lat – w Krakowie) jest inny, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje Beethoven, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

Koncert 2 kwietnia2017 r. w Archikatedrze wykona Belcea Quartet (Corina Belcea, Axel Schacher, Krzysztof Chorzelski, Antoine Lederlin) uznawany za jeden z najlepszych obecnie kwartetów smyczkowych na świecie. W ich wykonaniu w Lublinie usłyszymy

Reklamy

Krzysztof Penderecki: IV Kwartet smyczkowy (polska premiera)

Dmitrij Szostakowicz: III Kwartet smyczkowy F-dur op.73

 

****

 

Ludwig van Beethoven: Kwartet smyczkowy op. 59 nr 2

 

Liderką i założycielką Belcea Quartetjest rumuńska skrzypaczka Corina Belcea. Zespół powstał w 1995 r. w Londynie z inicjatywy studentów Royal College of Music. Muzycy 

w dorobku mają rewelacyjnenagrania kwartetów smyczkowych Schuberta, Janaczka, Bartoka, Brittena. Niemal od początku członkiem zespołu jest Polak Krzysztof Chorzelski, który gra na altówce. Jest absolwentem stołecznej Akademii Muzycznej im. Chopina i Royal College of Music wLondynie. W 1992 r. wygrał Konkurs Skrzypcowy im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Obecnie jest profesoremlondyńskiej Guildhall School of Music and Drama.

3 kwietnia 2017 r.: pierwszy raz w Polsce usłyszymy  Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken. Dyrygował będzie Josep Pons, a na fortepianie Javier Perianes. 

W wykonaniu orkeistry usłyszymy

Sergiusz Rachmaninow: Wyspa umarłych op. 29 (20’)

Ludwig van Beethoven: V Koncert fortepianowy „Emperor” (38’)

 

Niemiecka Radiowa Orkiestra Filharmoniczna przybliża miłośnikom muzyki utwory z bogatego repertuaru klasycznego, kreując intensywne doznania muzyczne. Dzięki wykorzystaniu technologii podcastingu i streamingu w dobie świata cyfrowego coraz łatwiej dociera do szerokiej publiczności.

Z obszernej dyskografii orkiestry na uwagę zasługują obsypane międzynarodowymi nagrodami nagrania symfonii takich kompozytorów jak Brahms, Mendelssohn, Czajkowski, Schumann i Louis Théodore Gouvy.

 

4 kwietnia 2017 roku pierwszy raz w Polsce zagra laureat konkursu im. Piotra Czajkowskiego, Yu-Chien Tseng (skrzypce) z udziałem Hong Kong Sinfoniettapod dyrekcją Yip Wing-sie. W tym wykonaniu usłyszymy

Ludwig van Beethoven: Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Ludwig van Beethoven: IVSymfoniaB-dur

 

Hong Kong Sinfonietta to obecnie jedna z najlepszych orkiestr Hong Kongu. Prowadzona przez światowej sławy, niezwykle charyzmatyczną dyrygentkę – Yip Wing-sie, Sinfonietta znana jest szerokiej publiczności ze swych żywiołowych koncertów i nowatorskiego programu. Orkiestra prowadzi regularną współpracę ze znamienitymi muzykami z całego świata, m.in. Vladimirem Ashkenazym, Plácido Domingo, Christopherem Hogwoodem, Luciano Pavarottim czy takimi zespołami, jak Balet Bolshoy, English National Ballet lub Tanztheater Wuppertal Pina Bausch.

 

12 kwietnia2017 Państwowa Orkiestra Młodzieżowa Armenii, pod batutą Sergey’a Smbatyan’a, wykona koncert specjalny lubelskiej edycji 21. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w ramach obchodów 700-lecia miasta Lublina. W Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie usłyszymy

Ghazaros Saryan: Symfoniczne obrazy

Aram Chaczaturian: Koncert-rapsodia na wiolonczelę z orkiestrą

 

****

 

Nikołaj Rimski-Korsakow: Szeherezada op. 35

Państwowa Orkiestra Młodzieżowa Armenii (SYOA), przez 12 lat działalności orkiestrazdołała zyskać uznanie i zaufanie słuchaczy dzięki swoim profesjonalnym występom, koncentracji i pracowitości. Dowodem na spektakularny sukces orkiestry są wielkie projekty, unikalne koncerty i efektywne uczestnictwo w międzynarodowych festiwalach. Największym i najbardziej odpowiedzialnym projektem, zrealizowanym dotychczas przez Państwową Orkiestrę Młodzieżową Armenii, był koncert zatytułowany „Revival” z 24 kwietnia, który był dedykowany 100 rocznicy Ludobójstwa Ormian. Na scenie wystąpiło ponad 120 muzyków z 43 krajów. Muzycy wykonali utwory kompozytorów ormiańskich z ostatnich 100 lat.

Na wiolonczeli usłyszymy Bartosza Koziaka, który jest zwycięzcą licznych konursów międzynarodowych i współpracuje jako solista z kluczowymi osobistościami oraz  instytucjami muzycznymi świata oraz Współtworzy Warszawską Grupę Wiolonczelową „Cellonet”.