22 listopada 2024

Prawo: Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Postępowania o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu ustalenie kręgu osób dziedziczących po zmarłym spadkodawcy oraz wielkość przysługujących im udziałów spadkowych.

Reklamy

Kwestie te określane są przez sąd w postanowieniu stwierdzającym nabycie spadku. Wydanie postanowienia kończy postępowanie spadkowe. Możliwa jest jednak zmiana treści postanowienia, jeśli zajdą określone w kodeksie postępowania cywilnego przesłanki. Zdarza się bowiem, że postępowaniu nie brała udziału osoba, która jest spadkobiercą – np. pozamałżeńskie dziecko zmarłego. Czasami spadkobiercy już po zakończeniu postępowania odnajdują  testament zmarłego. 

W pierwszej kolejności pamiętać należy, że zmienić postanowienie może jedynie ten sam sąd, który orzekał wcześniej o nabyciu spadku po danym spadkodawcy, a z miana dokonywana jest tylko na wniosek – sąd nie działa z urzędu. 

Reklamy

Czytaj: Prawo: Leczenie odwykowe osoby uzależnionej od alkoholu

Zmiana lub uchylenie postanowienia  jest możliwe, jeżeli po wydaniu postanowienia wyjdą na jaw okoliczności powodujące przypuszczenie, że osoba, która została wskazana w postanowieniu jako spadkobierca nie dziedziczy po zmarłym albo że jej udział w majątku spadkowym jest mniejszy niż to zostało wcześniej ustalone. Najczęściej do zmiany czy uchylenia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku dochodzi w przypadku: 

Reklamy
  • odnalezienia testamentu
  • stwierdzenia, że testament, który był podstawą nabycia spadku został sporządzony w okolicznościach powodujących jego nieważność
  • niewskazania przez uczestniczących w postępowaniu spadkobierców innych spadkobierców z powodu braku wiedzy o ich istnieniu.
  • świadomego zatajenia przez uczestniczących w postępowaniu spadkobierców  tego, że poza nimi istnieją jeszcze inni spadkobiercy.

Zobacz: Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Z wnioskiem o zmianę postanowienia może wystąpić każdy kto ma w tym interes, a więc każda osoba, której praw dotyczy wynik postępowania. Należy jednak mieć na uwadze, to, że osoba, która brała udział we wcześniejszym postępowaniu. może wnioskować o zmianę postanowienia jedynie na takiej podstawie, której nie mogła powołać we wcześniejszym postępowaniu oraz że z wnioskiem o zmianę może wystąpić w ciągu roku, licząc od dnia, w którym dowiedziała się o tej podstawie.

Zobacz też:

Prawo: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek 

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl