Kilka dni spędzili na lubelskich przejściach granicznych z Ukrainą uczestnicy kursu podstawowego dla przewodników psów służbowych do wykrywania wyrobów tytoniowych. Zajęcia odbywały się m.in. w Dołhobyczowie i Zosinie.
W trwającym od poniedziałku do piątku (11-15.07.) szkoleniu uczestniczyło sześć psów: Ajra rasy jack rassel terier, labradory Bora i Odi, owczarki niemieckie Iwa i Roni oraz owczarek belgijski Tiga. Czworonożni specjaliści od wykrywania tytoniowej kontrabandy wraz ze swoimi opiekunami przyjechali z izb celnych w Przemyślu, Olsztynie, Białymstoku i Krakowie. Pieczę nad całą grupą sprawował rew. Grzegorz Wojtiuk z komórki zwalczania przestępczości w Hrubieszowie.
Praktykę w wywąchiwaniu papierosowego przemytu kursanci zdobywali głównie na przejściu granicznym z Ukrainą w Dołhobyczowie, ale zajęcia prowadzone były też na przejściach granicznych w Zosinie i w Hrubieszowie. Podczas pobytu na granicy opiekunowie psów sprawdzali w realnych warunkach umiejętności nabyte przez swoich podopiecznych podczas szkolenia. Program kursu obejmował m.in. doskonalenie psów w przeszukiwaniu wytypowanych samochodów, wagonów kolejowych i pomieszczeń magazynowych. Pobyt na granicy to tylko część szkolenia podstawowego. Uczestników kursu czekają jeszcze dwa tygodnie w ośrodku szkolenia psów w Kamionie i weryfikujące wszystko egzaminy końcowe.
***
Podstawowy kurs psów służbowych szkolonych do wykrywania wyrobów tytoniowych oraz środków odurzających obejmuje nie tylko część praktyczną z psami, ale też wykłady teoretyczne dotyczące m.in. psychofizjologii kynologicznej, weterynarii oraz narkotyków i wyrobów tytoniowych. Przepustkę do pełnienia służby daje pomyślnie zaliczony egzamin. Nie oznacza to jednak końca całego procesu adaptacji czworonoga do pracy u boku celników. Przynajmniej dwa razy w roku pies wspólnie ze swoim przewodnikiem oceniany jest przez koordynatora. Sprawdzian obejmuje ćwiczenia praktyczne przeprowadzane na przejściach granicznych oraz część teoretyczną, która dotyczy przewodnika. Testowane jest również posłuszeństwo zwierzęcia.
Formą weryfikacji umiejętności psów pracujących w Służbie Celnej jest także udział w różnego rodzaju zawodach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W maju bieżącego roku podczas zorganizowanych w Kijowie zmagań kynologicznych dwa zespoły reprezentujące polską Służbę Celną zajęły w osobnych kategoriach czwarte miejsce spośród 21 zgłoszonych drużyn.
źródło i fot. SCRP