Poniżej prezentuję wydarzenia, które miały miejsce w latach dawnych i bliższych, w dniach od 4 do 6 sierpnia na Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu również ważne? Na pewno, dlatego można, a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.
4.08.1473 r.- król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk pozwolił Jakubowi Podlodowskiemu, dziedzicowi Podworzec Horodelskich i wojskiemu horodelskiemu wykupić dobra wsi Bogucice w pow. Hrubieszowskim.
4.08.1864 r. – urodził się Józef Pfaffenthausen budowniczy jak i nadzorca budowlany nieledewskiej cukrowni. Brat Franciszek kierował warsztatem stolarskim. Żonaty z Marią Bielecką. Zmarł 4.03.1931 r.
4.08.1956 r. – urodził się Jacek Zygmunt Łaciński, hrubieszowski notariusz, wice prezes Rady Notarialnej w Lublinie, działacz TRH, czterokrotny złoty medalista rzutów karnych Prezesów Izb Notarialnych w Polsce na Olimpiadzie Notarialnej w Mszanie Dolnej w woj. Małopolskim. Sponsor różnych działań lokalnych.
4.08.1993 r. – Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Kryształ w Werbkowicach obchodził 20 – lecie istnienia. Z tej okazji na miejscowym stadionie odbyły się imprezy piłkarsko – rekreacyjne. Po uroczystym otwarciu rozpoczął się mecz miejscowych trampkarzy z rówieśnikami reprezentacją Województwa Zamojskiego. Następny mecz to juniorzy Kryształu z ukraińskim zespołem z Jaworowa i tak samo zespoły seniorskie. O 17.00 odbyło się uroczyste zakończenie jubileuszu, połączone z ogniskiem dla zawodników i zabawą taneczną w GOK.W tym okresie w Krysztale ćwiczyło 85 osób. Prezesem był z-ca dyr. Cukrowni „Werbkowice”, Piotr Strycharz.
4.08.1995 r. – w ulicznym biegu masowym od jeziora Łukcze do jeziora Krasne na dystansie ok. 4 km 1 miejsce zajęła Maria Głowacz przed Małgorzatą Klik, Michał Panasiewicz był 3-ci do lat 15 a Joanna Śliwińska 2-ga w takiej grupie u dziewcząt (wszyscy Unia Hrubieszów).
4.08.2009 r. – tradycyjnie w pierwszy wtorek każdego miesiąca w hrubieszowskim Muzeum odbyło się zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie. Po otwarciu zebrania i przywitaniu przybyłych nastąpił miły moment wręczenia od w/w Środowiska i Klubu Garnizonowego w Hrubieszowie przez przedstawicieli Zarządu p. Tadeusza Bartnika – sekretarza i Zbigniewa Kasprowicza Dyplomu – Podziękowania dla Jednostki Strzeleckiej 2020 w Hrubieszowie za współpracę podczas konferencji „Wydrzeć prawdę – w Wołyniu miłości zbawienie”. Dyplom odebrał zastępca dowódcy do spraw logistyki tej Jednostki Łukasz Słupny.
Czytaj: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Lipiec 4 – 6
5.08.1965 – w latach 1965 – 1974 siedzibą Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego był budynek Hrubieszowskiego Domu Kultury przy ul. Dzierżyńskiego, następnie siedziba została przeniesiona do budynku KM przy ul. Narutowicza.
5.08.1994 – RG LZS powołała sztangistów Unii Hrubieszów Grzegorza Sienkiela i Tomasza Łaszkiewicza na obóz sportowy kadry Zrzeszenia LZS w Ciechanowie.
5.08.1994 – w Horodle obchodzono „Dzień Strażaka” z programem: Przemarsz Jednostek OSP do kościoła na mszę, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, pokaz nowoczesnego sprzętu przeciw pożarowego, występ kapeli podwórkowej „Horodlacy” z GOK Horodło, mecz piłki nożnej o puchar prezes ZG ZOSP pomiędzy ZOSP Strzyżów a pozostałe jednostki w gminie.
1975 – w sierpniu „Unia” wyjechała na Białoruś remisując z „Prypecią” Pińsk 1:1 (br. Mirosław Nowak) i przegrywając z „Bugiem ” Brześć 4:2 (br. Jan Skierski i Paweł Pyszniak), ponadto grali: A. Grabowski, Z. Bzikowski, E. Lebiedowicz, J. Horajecki, R. Bojko, Zb. Lebiedowicz, J. Rybak, Z. Białosiewicz, tr. A. Weremko, kierownik drużyny Franciszek Skierski.
5 08 1992 – Koło Gospodyń Wiejskich z Kopyłowa zaprezentowało własny dorobek artystyczny z okazji „Dnia Kobiet”, KGW z Horodła przygotowało jarskie dania.
5.08.1996 – stowarzyszenie społeczne Środowisko 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej było współorganizatorem kolonii dla dzieci z Włodzimierza Woł. w Starosielu k/ Dubienki. Było przydzielonych 2 żołnierzy z hrubieszowskiego Pułku, którzy świetnie prowadzili z dziećmi zajęcia.
5.08.2007 – na stadionie HOSiR odbył się Festyn Wakacyjny. Imprezę zorganizowały – Pub Colltura i Agencja Artystyczno – Weselna BRUNO. Oprócz tradycyjnych atrakcji dla dzieci – gier i konkursów, malowania twarzy, słodyczy, pompowanych zamków, trampolin, samochodzików czy jazdy konnej oraz równie tradycyjnego wyszynku dla dorosłych, na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne – Duet Vertigo, Kabaret „Szara Eminencja”, rockandrollowy zespół „Wesołe Gitary”.Nad stadionem latała motolotnia, pokaz młodzieżowej mody zaprezentowały urodziwe dziewczęta – m. in. Miss i II Wicemiss Zamojszczyzny, a niezwykle efektowny program żonglerki ogniem przedstawiła grupa połykaczy ognia Oskulos z Chełma.O część muzyczną imprezy zadbali skutecznie – DJ Zibi i DJ Q-Ki oraz zespoły – FORTE i BRUNO
5.08 – 15.08.2008 r. – Stowarzyszenie Edukacyjne „Razem” w Hrubieszowie zorganizowało kolonię w Augustowie. Głównymi atrakcjami turnusu były – wycieczka na Litwę oraz… bitwa paintballowa.
5.08.2012 – w Warszawie Artur Kern z Unii Hrubieszów zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegach Ulicznych na dystansie 10 km – 29:48 min.
Zobacz: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Czerwiec 4 – 6
6.08.1626 r. – Król Zygmunt III Waza po najeździe Tatarów na Ruś Czerwoną, uniwersałem zwrócił się do mieszczan grabowieckich z żądaniem, jak najrychlejszego ufortyfikowania miasteczka.
6.08.2000 – odbył się X Bieg Jezior Krasne – Łukcie na trasie ok. 4 km. Najlepiej z Unii Hrubieszów zaprezentowali się: kobiety powyżej 35 lat 2. Małgorzata Muzyczuk, chłopcy do lat 15: 2. Tomasz Kern, bieg ukończyło 980 osób!
Zobacz też:
Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Maj 4 – 6
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. archiwalna / arch. maka