19 września 2024

Nie doszło do naruszenia przestrzeni koło Tyszowiec? Oświadczenie Dowódcy Operacyjnego RSZ

Oświadczenie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych dotyczące incydentu w polskiej przestrzeni powietrznej w okolicach Tyszowiec w dniu 26 sierpnia 2024 roku.

Reklamy

Oświadczenie opublikowano na stronie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił zbrojnych 5 września 2024 roku o godz. 17.13.

Oświadczenie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Reklamy

dotyczące incydentu w polskiej przestrzeni powietrznej w dniu 26.08.2024 roku

Na podstawie odczytów systemów radiolokacyjnych wskazujących na możliwość naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej podczas zmasowanego ataku rakietowo-lotniczego Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w dniu 26 sierpnia 2024 roku, podjąłem działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniu z powietrza.

Reklamy

Uruchomione zostały wszystkie przewidziane do tego typu zadań siły oraz środki systemu obrony powietrznej RP, zgodnie z przyjętymi procedurami sojuszniczymi oraz narodowymi. Uruchomione zostały również wszystkie niezbędne siły do poszukiwania obiektu lub jego szczątków, wchodzące w skład systemu naziemnego poszukiwania i ratownictwa.

Cały proces został przeprowadzony zgodnie z procedurami wypracowanymi po zdarzeniu związanym z upadkiem rakiety pod Bydgoszczą w dniu 16 grudnia 2022 roku , w tym w oparciu o rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli, która zweryfikowała aktywność Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Centrum Operacji Powietrznych – Dowódcy Komponentu Powietrznego w tym obszarze.

Z powodu braku jednoznacznej identyfikacji obiektu śledzonego przez systemy radarowe, zgodnie z procedurami, zdecydowałem się na podjęcie działań skutkujących potwierdzeniem lub zaprzeczeniem naruszenia przestrzeni powietrznej RP przez Niezidentyfikowany Obiekt Powietrzny.

W tym celu:

– skierowałem dyżurne statki powietrzne w celu identyfikacji wzrokowej obserwowanego radiolokacyjnie obrazu obiektu powietrznego,

– bezpośrednio po zaniku zobrazowania radiolokacyjnego i braku identyfikacji wzrokowej, rozpoczęto przeszukiwania z powietrza prawdopodobnego rejonu upadku śledzonego wcześniej radiolokacyjnie obiektu – ostatecznie poszukiwaniami z powietrza objęto obszar prawie 3200 km2,

– zrealizowałem również naziemne poszukiwanie obiektu na obszarze ponad 250 km2,

– przeanalizowałem zobrazowania satelitarne ponad 310 km2 rejonu potencjalnego upadku obiektu,

– przeprowadziłem analizę wsteczną zdarzenia w oparciu o materiały tzw. obiektywnej kontroli działań pozyskane ze stacji radiolokacyjnych śledzących dany obiekt oraz systemu wsparcia dowodzenia integrującego obraz sytuacji powietrznej,

– pozyskałem i poddałem analizie dane otrzymane z systemów obrony powietrznej sojuszników oraz partnerów.

W związku z tym, informuję, iż w wyniku tego procesu oraz podjętych działań analitycznych na chwilę obecną stwierdzam z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, że w dniu 26 sierpnia 2024 roku nie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej RP.

Moje obecne działania ukierunkowane są na analizę algorytmów działania systemów radarowych w celu ich ewentualnej optymalizacji i uniknięcia niejednoznacznych zobrazowań w przyszłości. Wszystkie podjęte działania miały i nadal mają na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa polskich obywateli, w kontekście zagrożenia, powodowanego przez środki napadu powietrznego Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

Przy tej okazji raz jeszcze dziękuję bardzo wszystkim służbom, instytucjom, organizacjom oraz moim kolegom-dowódcom, a szczególnie mieszkańcom województwa lubelskiego za wspieranie moich działań.


Zobacz też:

Poszukiwania ewentualnego obiektu na terenie gminy Tyszowce

Dotychczas obiektu nie znaleziono

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


źródło i grafika: Dowództwo Operacyjne / x.com