Poniżej prezentuję wydarzenia, które miały miejsce w latach dawnych i bliższych, w dniach od 7 do 9 stycznia na Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu również ważne? Na pewno, dlatego można, a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.
7.01.1849 r. – zmarł w swojej posiadłości w Kazimierówce pow. Hrubieszów Łukasz Gołębiowski jeden z pierwszych polskich etnografów, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Nauk, profesor literatury w Instytucie Pedagogicznym, powstaniec kościuszkowski i powstania listopadowego, bibliotekarz zbiorów Biblioteki Poryckiej. Pozostały po nim dzieła z zakresu ludoznawstwa i historii polskiej. Urodził się 13 X 1773 r.
7.01.1943 r. – urodził się Roman Lewczuk s. Piotra. Działacz NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 r. internowany.
7.01.1995 r. – Odbyło się noworoczne spotkanie członków Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie, podczas którego uhonorowano 14 osób Krzyżem Armii Krajowej przydzielonym przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę byli to: Agata Bochniak, Antoni Dmitrowicz, Józef Kopczyński, Bolesław Krucina, Leon Laskowski, Alfred Lewicki, Wanda Nieczyporowska, Józef Szwed, Władysław Tatys, Tadeusz Tomaszewski, Zbigniew Tomaszczuk, Aniela Urbaniak, Zygmunt Wilczyński, Adolf Żak oraz 32 Oznaki akcji „Burza” przyznane przez Komitet Organizacyjny 50 – lecia Powstania Warszawskiego byli to: Ryszard Kasprowicz, Stanisław Bedychaj, Zygmunt Bogowski, Henryk Chmielewski, Antoni Dmitrowicz, Józef Garczyński, Józef Han, Eugeniusz Jachimczak, Czesław Jakubowski, Jan Jóźwiak, Ferdynand Kawecki, Tadeusz Kojder, Edward Kondracki, Józef Kopczyński, Wacław Kuźmiński, Leon Laskowski, Henryk Małecki, Czesław Markiewicz, Kazimierz Misiura, Józef Pucek, Henryk Surmaczyński, Walerian Stankiewicz (pośmiertnie), Wiktor Studziński, Bolesław Szwat, Eugeniusz Świstowski, Władysław Tatys, Piotr Koziej, Edward Krynicki, Zbigniew Tomaszczuk, Zygmunt Wilczyński, Maurycy Zawistowski, Adolf Żak. Wręczenia odznaczeń dokonali: mgr Czesław Podgórski – Burmistrz Miasta Hrubieszowa, ppł dypl. Adam Makara – D-ca Garnizonu Hrubieszów, ppłk mgr Janusz Sadowski – Komendant WKU, kpt. mgr Andrzej Puzon – Kapelan Garnizonu. Po części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna.
7.01.1997 r. – Józef Domański wysunął projekt budowy symbolicznego Pomnika – Grobu ażeby zachować w pamięci poległych żołnierzy 27 WD AK, projekt został przyjęty. Powołano Społeczny Komitet Budowy.
7.01. 2006 r. – w Dęblinie rozegrano I Noworoczny Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Miasta Dęblina i Dyrektora ZSnr 4 w Dęblinie: 1. Unia Hrubieszów.
Czytaj: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Grudzień 4 – 6
8.01.1820 r. – w Puławach urodził się Seweryn Gołębiowski syn Łukasza i Józefy z Pułaskich – historyk, biograf. W latach 1848 – 1849 przebywał z ojcem w Hrubieszowie i opracowuje dwutomowe dzieło „Czasy Zygmunta Augusta”. Zmarł na gruźlicę 20.05.1854 r. w Dziwaczkach k. Żytomierza.
8.01.1989 r. – zmarł w Santa Barbara w Kalifornii (USA) polski inżynier i naukowiec Mieczysław Grzegorz Bekker pracując w General Motors Corporation AC w laboratoriach w Santa Barbara, przyczynił się do tego, że na podstawie jego koncepcji został skonstruowany w ramach programu Apollo pojazd Księżycowy Luna Pover. W 1971 r. jego pojazd znalazł się na Księżycu. Pozostawił po sobie liczne prace naukowe. Pisał także wspomnienia i malował akwarele. Urodził się 25.05.1905 r. w Strzyżowie gmina Horodło.
8.01.1995 r. – w GOK Horodło zorganizowano „Wieczór kolęd”, wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Horodła i Strzyżowa, chór młodzieżowy ze Strzyżowa, Kapela Podwórkowa „Horodlacy”, dzieci z koła recytatorskiego i ogniska muzycznego.
8.01.1963 r. –wydano Biuletyn TRH nr 1-2 (8-9) styczeń 1963 r., nakład 350 egz., 40 stron dwustronnych. Zawierał: Materiały z III Walnego Zjazdu TRH 17 03 1963 r., Kapitan Bogusław Krawczyk – Zbigniewa Zalewskiego, Materiały z Wieco – Akademii w Uchaniach 13 I 1963 r. w 20 rocznicę wysiedlenia Uchań przez hitlerowców. Stan członków – 384, plus 25 sekcji warszawskiej. Przyznano pierwsze srebrne odznaczenia ”Zasłużony dla powiatu hrubieszowskiego”, byli to: dr Jan Gurba z Lublina za prace publicystyczne dotyczące naszego powiatu, Wincenty Piątak za całokształt, Henryk Stamirski z Nowego Sącza za prace historyczne o powiecie horodelskim i powiecie grabowieckim.
8.01.1999 r. – w związku z likwidacją województwa zamojskiego i Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, jak się okazało został wydany wielce bogaty w zestawienia statystyczne ostatni Biuletyn Lekkoatletyczny (1992 – 1998) wydawany przez OZLA w Zamościu opracowywany społecznie przez prezesa ZOZLA Marka A. Kitlińskiego.
Zobacz: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Listopad 4 – 6
1945 – w styczniu w szkole krawieckiej w Hrubieszowie mówiono o wielkiej ofensywie radzieckiej na linii San – Wisła, o zwycięstwach i stratach I i II Armii Polskiej.
9.01.1951 – została upaństwowiona apteka w Hrubieszowie prowadzona przez rodzinę Du Chateau i ich sukcesorów.
9.01.1968 – dla młodzieży ze szkoły rolniczej w Hrubieszowie (obecnie ZS Nr 4) zorganizowano kulig aż do Werbkowic i z powrotem, było ognisko i kiełbaski.
9.01.2008 – „Razem możemy więcej” – pod takim hasłem odbyło się w Czerniczynie NOWOROCZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE członkiń 29 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Hrubieszów, w którym wzięło udział 80 osób. Organizatorem spotkania był Wójt Gminy Hrubieszów i Rada Gminna Kół Gospodyń Wiejskich w Hrubieszowie. Oprócz podsumowania pracy kół w 2007 roku, wytyczono obszerny plan działania, czyli zamierzenia na 2008 rok obejmujące między innymi: utworzenie „Szlaku tradycyjnego rękodzieła”, ukwiecenie każdej miejscowości, przygotowanie oferty turystycznej z oferowanymi potrawami regionalnymi i tradycyjnymi, prowadzenie w lokalnej gazecie „Jedność” stałego kącika kulinarnego.
Zobacz też:
Hrubieszów: Koncert kolęd i pastorałek w Sanktuarium [ZDJĘCIA]
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. arch. 27 WDP AK Hrubieszów