18 stycznia 2025

Pamiętają o wysiedlonych [ZDJĘCIA]

12 stycznia 2025 roku odbyły się uroczystości upamiętniające dramatyczne wydarzenia związane z wysiedleniem ludności z terenu gminy Uchanie podczas II wojny światowej.

Reklamy

Minęło już 82 lata od tamtych tragicznych dni, jednak wciąż jeszcze żyją świadkowie, którzy z bolesną dokładnością pamiętają ten trudny okres. Wydarzenia te, głęboko wstrząsające, pozostaną w pamięci na zawsze, odciskając niezatarte piętno na losach lokalnej społeczności.

Celem uroczystości było oddanie hołdu ofiarom tych bolesnych czasów oraz przypomnienie o ich heroizmie i cierpieniach.

Reklamy

Aby uczcić pamięć tamtych tragicznych dni, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Uchaniach odprawiona została Msza Święta w intencji osób wysiedlonych. Nabożeństwo celebrował ks. Dariusz Bajwoluk, proboszcz Parafii Uchanie i ks. Rafał Ćwikła wikariusz parafii.

Czytaj: Przeżyli ze sobą razem pół wieku! [ZDJĘCIA]

Reklamy

Przy pomniku „Obrońcom Ojczyzny” w miejscowym parku złożone zostały wieńce i znicze przez władze samorządowe oraz delegacje – organizacji społecznych, szkół, harcerzy, instytucji.

W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach przygotowany został krótki tematyczny program artystyczny. Rozpoczęła go projekcja krótkiej animacji pt. „Dzieci Zamojszczyzny – zagubione korzenie” Fundacji Pamięci Narodów. Zuchy i Harcerze prezentowały spisane wspomnienia naocznych świadków wydarzeń: Marii Matuszyńskiej z d. Głogowska, Stanisława Karczewskiego, Albiny Kliszczyńskiej z d. Szajuk. Solistka Martyna Hajduk przepięknie wykonała trzy nastrojowe kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Szara kolęda” oraz „Kolęda dla nieobecnych”.

Zobacz: Powiat hrubieszowski: „Budżet biedy i przetrwania” oraz spłaty kredytów

Dobór tego utworu wiąże się z chęcią przypomnienia i uczczenia tych, którzy już nie mogą być z nami dziś. Jest to moment zadumy nad przeszłością i wspomnienia osób, które doświadczyły tragicznych wydarzeń związanych z wysiedleniami na Zamojszczyźnie.

Na zakończenie zgromadzeni obejrzeli produkcję dokumentalną „Aktion Zamość”, jedną z cyklu „Zagłada Polski 1939 -1945”, realizowanego w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki MEiN w roku 2023 i 2024 przez Fundację Edukacyjną Pro Musica. Obejmuje 44 filmowe debaty historyków prof. Grzegorza Kucharczyka i dr. Krzysztofa Raka omawiające zbrodnie niemieckich nazistów w Polsce w okresie II wojny światowej.

Zobacz też:

100 nowych policjantów w Lubelskiej Policji. Zasilą również szeregi hrubieszowskiej komendy [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


Źródło i fot. GOK w Uchaniach