Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie ociepleń są na miarę czasów – poszukują ich zarówno zlecający prace wykończeniowe, jak i osoby je wykonujące. Współcześnie jednym z najtrwalszych i najbardziej optymalnych materiałów izolacyjnych pozostaje pianka poliuretanowa, określana też skrótem PUR.
Artykuł sponsorowany
Ponadczasowa uniwersalność – ocieplanie pianką
Uniwersalizm materiału izolacyjnego sprawia, że sprawdza się niezależnie od rodzaju budynku czy jego przeznaczenia. Pianka wykorzystywana być może nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również tych, gdzie przechowuje się żywność lub hoduje się zwierzęta. Istotne pozostaje również to, że pianka nadaje się zarówno do budownictwa nowego typu, jak i modernizowania budynków już istniejących.
Niezawodne składniki pianki PUR
Izolacje natryskowe pianką PUR realizowane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu. To właśnie dzięki jego zastosowaniu można wydobyć z tego nowoczesnego materiału izolacyjnego pełnię bogactwa dwóch niezawodnych składników: poliolu oraz izocyjanianu. Obydwa rozpylane są na danej powierzchni przy użyciu urządzeń pracujących pod wysokim ciśnieniem.
Wielopłaszczyznowe korzyści z zastosowania pianki
Pianka poliuretanowa działa błyskawicznie. Po rozpyleniu zwiększa swoją objętość nawet 120-krotnie, przy czym szybko schnie i nie pozostawia żadnego zapachu. Zachowuje znakomitą przyczepność niezależnie od rodzaju nawierzchni – sprawdzi się zarówno w kontakcie z drewnem, betonem, blachą czy folią.
Izolacje natryskowe nie są również szkodliwe dla zdrowia – nie emitują szkodliwych substancji chemicznych, są dopuszczone do stosowania w krajach Unii Europejskiej. Przy wykorzystaniu pianki można mówić o nietoksyczności i ekologiczności użytego składnika.
Pianka jako materiał izolacyjny cechuje się doskonałymi parametrami, przy czym nie tylko gwarantuje skuteczny komfort zachowania ciepła, ale również doskonale redukuje i tłumi hałas z zewnątrz. Izolacje natryskowe gwarantują nie tylko szczelność i ochronę termiczną, ale również mogą wspomagać hydroizolację czy działać także antykorozyjnie.
Co ważne, użycie pianki PUR sprawia, że wykonanie skutecznej izolacji nie jest ani praco-, ani czasochłonne. Substancja idealnie wnika we wszystkie szczeliny, szczelnie je wypełniając, a profesjonaliści w ciągu jednego dnia roboczego są w stanie wypełnić materiałem izolacyjnym nawet około 300 m2 powierzchni.
Aby zapobiec przewiewowi powietrza
Uciekające ciepłe powietrze z budynków powoduje generowanie dużych strat energii, a przez to również większe koszty eksploatacji mieszkalnej. Izolacje natryskowe sprawiają, że w przeciwieństwie do izolacji metodami tradycyjnymi, pianka PUR zapobiega uciekaniu powietrza otworami i kanałami wentylacyjnymi, nieszczelnościami dachowymi oraz stropowymi. Pianka poliuretanowa jako nowoczesny środek izolacyjny nie wymaga spoinowego systemu dociepleń, przez co nie są konieczne mostki termiczne. To wszystko sprawia, że przewiew powietrza zachodzi jedynie w samym materiale izolacyjnym. Można mówić więc o dużych oszczędnościach w kwestii kosztów energetycznych.
Nowoczesność atrakcyjnych zastosowań w budownictwie jest bardzo pożądana. Liczy się bowiem nie tylko efekt, ale również cena i innowacyjność rozwiązań. Idąc z duchem czasem nie należy zapominać i o technologii w takich branżach, jak nowoczesne technologie budowlane. Doskonałe właściwości izolacyjne niezawodnej pianki poliuretanowej sprawiają, że coraz częściej właśnie pianka PUR zastępować będzie inne, uznawane dotychczas za najsolidniejsze, materiały izolacyjne.
Konsultacja: Chemsampler – izolacje natryskowe
fot. mat. sponsora