W latach 90-tych, na działce budowlanej moich rodziców, zakład gazowy wybudował linię przesyłową. Co prawda rurociągu nie widać gołym okiem – widać go tylko na mapach geodezyjnych, ale powoduje on znaczne utrudnienia, w szczególności związane z zabudową w głąb działki.
Pytanie:
W latach 90-tych, na działce budowlanej moich rodziców, zakład gazowy wybudował linię przesyłową. Co prawda rurociągu nie widać gołym okiem – widać go tylko na mapach geodezyjnych, ale powoduje on znaczne utrudnienia, w szczególności związane z zabudową w głąb działki. Czy w związku z tym mogą moi rodzice ubiegać się o odszkodowanie?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w przypadku posadowienia na nieruchomościach urządzeń przesyłowych przysługuje właścicielowi albo współwłaścicielom roszczenie o ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu. Nie jest to jednak roszczenie odszkodowawcze, o którym często słyszy się w mediach.
Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu należy kierować do podmiotu będącego właścicielem urządzeń przesyłowych (np. gazowych, elektroenergetycznych, wodociągowo – kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych). Błędem znacznej części osób uprawnionych jest kierowanie swoich roszczeń do podmiotów zajmujących się jedynie przesyłem i odbiorem mediów (wystawcy rachunków), które nie są właścicielami urządzeń przesyłowych. Sytuacja taka dotyczy głównie podmiotów zajmujących się przesyłem energii elektrycznej i gazu. Kierowanie żądań w stosunku do podmiotów nielegitymowanych (nieuprawnionych do podejmowania decyzji) może skutkować ponoszeniem dodatkowych kosztów procesu negocjacyjnego przez właściciela nieruchomości.
Wysokość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu nie jest możliwa do sprecyzowania. Na jej wartość wpływać będzie wiele czynników, w tym przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, położenie urządzeń przesyłowych, wartość rynkowa 1m2 działki i wiele innych. Zazwyczaj wartości wynagrodzeń wahają się od kilkuset, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dodatkowo, obok możliwości ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem, przysługiwać może właścicielowi nieruchomości roszczenie o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania za okres nie dłuższy niż 10 lat. Wynagrodzenie takie również zależne jest od wielu czynników, stąd też nie ma standardowego i prostego wzoru do obliczania jego wysokości.
Mając na uwadze, że postępowanie związane ze służebnościami przesyłu jest dosyć skomplikowane i może być związane z zasiedzeniem służebności przesyłu bez wynagrodzenia, to należy z dużą ostrożnością podchodzić do spraw z nią związanych.
EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz – prawnik
Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676