22 listopada 2024

Gmina Werbkowice: Wizyta na farmie wiatrowej

Odnawialne źródła energii, do których należą m. in. energia wody, słońca, wiatru, energia pozyskiwana z biomasy, od wielu już lat są poważną alternatywą nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny.

Reklamy

 

Władze Gminy Werbkowice stawiają na wykorzystanie na swoim terenie energii wiatrowej. W lipcu br. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa Farmy Wiatrowej Werbkowice – Trzeszczany wraz z infrastrukturą techniczną w obrębie dwóch jednostek administracyjnych Gminy Werbkowice i Trzeszczany”.

W ramach realizacji przedsięwzięcia ma zostać wybudowanych 13 elektrowni wiatrowych (8 na terenie Gminy Werbkowice, 5 na terenie Gminy Trzeszczany). Łączna powierzchnia zajęta pod urządzenia farmy wiatrowej to ok. 13,02 ha. Na terenie naszej gminy turbiny wiatrowe zlokalizowane będą w m. Peresołowice, Dobromierzyce, Hostynne, a na terenie  gminy Trzeszczany, w m. Bogucice i Zaborce.

Reklamy

Jednym z działań mających na celu zgłębienie wiedzy na temat elektrowni wiatrowych niejako u źródeł, była wizyta studyjna przedstawicieli Gminy Werbkowice w dniu 30 listopada br. na Farmie Wiatrowej w miejscowości Szerzawy, w gminie Pawłów, w powiecie starachowickim, woj. świętokrzyskie.

Wójt Gminy Werbkowice Pan Lech Bojko i Radna Gminy Pani Edyta Musur spotkali się z przedstawicielami firm zajmujących się wdrażaniem energii odnawialnych – Gestamp Wind i Vestas, którzy szczegółowo poinformowali o przedsięwzięciu od jego początków do chwili obecnej, pokazali teren budowy oraz odpowiedzieli na pytania przedstawicieli gminy.

Reklamy

Farma wiatrowa Szerzawy o mocy 10 MW otrzymała wsparcie z NFOŚiGW w postaci 50 milionów pożyczki. Realizacja inwestycji obejmuje budowę farmy wiatrowej razem z infrastrukturą elektroenergetyczną. Elektrownia będzie składała się z pięciu wiatraków. Elektrownia wiatrowa ma zostać uruchomiona pod koniec 2016 roku.

 

Zdjęcia »

 

 

źródło i fot. UG Werbkowice