Puławscy policjanci skierowali do prokuratury akt oskarżenia przeciwko dwóm młodym mężczyznom, którzy oszukali około 1000 osób. Pokrzywdzeni z Polski oraz 15 innych krajów oszacowali straty na ponad 200 tys. złotych. Sprawcy oszukiwali za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych.
W marcu ub. r. funkcjonariusze Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie i KPP w Puławach przeprowadzili działania mające na celu zatrzymanie członków grupy przestępczej dokonującej oszustw za pośrednictwem internetowych portalach ogłoszeniowych. Policjanci ustalili, że przestępcza działalność sprawców trwała od marca 2012 i polegała na zamieszczaniu ogłoszeń dot. sprzedaży sprzętu elektronicznego. Chodziło głównie o telefony komórkowe, tablety, laptopy, artykuły dziecięce. Sprawcy wprowadzali w błąd kupujących co do danych sprzedającego oraz co do warunków wysłania zamówionych towarów. Ofiarami tej grupy były osoby przynajmniej z 15 krajów przede wszystkim z terenu Polski oraz z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, czy Indii.
Pomimo iż przestępcy używali wyszukanych metod by maskować swoją tożsamość online, a wypłat z bankomatów dokonywali w porach nocnych zakrywając, twarz policjanci wpadli na ich trop. Są to mężczyźni w wieku 20 i 21 lat, mieszkańcy Puław.
Poprzez analizę zebranych dowodów w tej sprawie policjanci jeszcze w minionym roku doprowadzili do przestawienia podejrzanym wstępnie 18 zarzutów oszustw internetowych oraz przygotowali materiały dla Sądu Rejonowego, co pozwoliło na tymczasowe aresztowanie podejrzanych.
W trakcie dalszych prowadzonych czynności w tej sprawie policjanci ustalili, że kilkadziesiąt jednostek Policji na terenie kraju prowadzi postępowania dotyczące podobnych oszustw internetowych. Mundurowi w porozumieniu z nadzorującym prokuratorem przejęli do łącznego prowadzenia wszystkie te sprawy.
Czynności dochodzeniowo-śledcze i operacyjne pozwoliły na ustalenie, iż podejrzani posługiwali ponad 100 rachunkami bankowymi w bankach, a do każdego z rachunków używali innego numeru telefonu komórkowego. Ponadto zatrzymani wykorzystywali ok. 120 różnych adresów email.
Jak ustalili policjanci oszukanych około 1.000 osób, a łączna suma strat to kwota około 200.000 złotych. Nad powyższą sprawą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarcza puławskiej jednostki pracował przez 15 miesięcy gromadząc akta w 96 tomach. W wyniku prowadzonych czynności udowodnili podejrzanym popełnienie łącznie 969 czynów oszustwa. Podejrzani przyznali się do winy, składając wyjaśnienia w tej sprawie. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
źródło: KWP Lublin