27 kwietnia 2024

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Mircze uchwalony

Rada Gminy Mircze 27 kwietnia 2015 r. uchwaliła Plan gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014-2020. Dokument przewiduje szereg różnych działań związanych z oszczędzaniem energii i wykorzystania jej odnawialnych źródeł, które podejmie nie tylko sama gmina, ale także mieszkańcy i przedsiębiorcy na jej terenie.


Czym jest plan gospodarki niskoemisyjnej?

Plan gospodarki niskoemisyjnej jestdokumentem gminnym mającym na celu poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji (głównie gazów cieplarnianych) oraz wdrożenie nowych technologii zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.Realizacja takiego planu pozwalaosiągnąć całej społeczności lokalnej długookresowe korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne. Dokument służy teżrealizacji przez Polskę obowiązków wynikających z Protokołu z Kioto orazpakietu klimatyczno-energetycznego UE, przyjętego przez Komisję Europejską w 2008 i znowelizowanego w 2014 roku.


Dlaczego gmina Mircze opracowuje plan gospodarki niskoemisyjnej?

Wdrożenie planu gospodarki niskoemisyjnej pozwoli władzom gminy skuteczniej realizować przedsięwzięcia z zakresu oszczędzania energii i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Posiadanie takiego dokumentu i ujęcie w nim różnych przedsięwzięć będzie również w przypadku części źródeł finansowania (jak na przykład Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020) kryterium przyznania dofinansowania.

Gmina Mircze przygotowała dokument w ramach projektuWdrożenie narzędzi zarządzania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej w gminie Mircze,dofinansowanegoze środków Unii Europejskiej w ramach IX osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 Działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej. Wartość dofinansowania wynosi 69.003 zł, a okres realizacji projektu to od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.


Jakie działania przewidziano w planie?

W planieprzewidziano następujące przedsięwzięcia, które mają być realizowane przez Urząd Gminy i jednostki gminne:

  • termomodernizacja budynków użyteczności publicznej;
  • modernizacja oświetlenia w budynkach użyteczności publicznej;
  • modernizacja oświetlenia drogowego;
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej;
  • poprawa efektywności transportu zbiorowego;
  • działania edukacyjne i doradcze.

Wspierane kierunki działań mieszkańców, rolników, przedsiębiorców i innych podmiotów to przede wszystkim:

  • poprawa efektywności energetycznej budynków, w tym termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych;
  • poprawa efektywności urządzeń w gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach;
  • tworzenie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Plan gospodarki niskoemisyjnej służy koordynacji tych wszystkich działań.


Jakie korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców?

Główną korzyścią, jaką może osiągnąć cała społeczność lokalna dzięki realizacji planu, jest zmniejszenie kosztów energii. Gmina będzie realizować projekty we własnych obiektach, ale także koordynować i wspierać projekty kierowane do mieszkańców – głównie programy instalacji kolektorów i innych małych instalacji oze. Planuje także organizować doradztwo dla indywidualnych inwestorów na temat termomodernizacji i oze.

Planowane reguły udzielania dofinansowania ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej przewidują, że udzielenie wsparcia dla projektu (w tym także realizowanego przez przedsiębiorcę) może być uzależnione od ujęcia go w stosownym dokumencie planistycznym gminy. Dotyczy to zwłaszcza projektów z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy pozwala ten wymóg zrealizować.