Kilka tygodni temu zmarł mój mąż. W poprzednim małżeństwie miał syna, na którego płacił do dnia śmierci alimenty zasądzone wyrokiem sądu. Niedawno zwróciła się do mnie jego poprzedniego żona, abym jako spadkobierca mojego męża płaciła alimenty na jej dziecko…
Pytanie:
Kilka tygodni temu zmarł mój mąż. W poprzednim małżeństwie miał syna, na którego płacił do dnia śmierci alimenty zasądzone wyrokiem sądu. Niedawno zwróciła się do mnie jego poprzedniego żona, abym jako spadkobierca mojego męża płaciła alimenty na jej dziecko. Czy prawo w Polsce rzeczywiście nakłada na mnie taki obowiązek?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Rodzice zaś obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Przepisy wskazanej wyżej ustawy jednoznacznie jednak wskazują, że obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. Oznacza to zatem, że w razie śmierci osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych, spadkobiercy tego zobowiązanego (spadkodawcy) nie będą musieli dokonywać alimentacji na rzecz jego dzieci lub innych osób uprawnionych, chyba, że spadkobierca sam jest zobowiązany do świadczenia na rzecz tych osób uprawnionych, np. świadczenia alimentacyjne na rzecz wspólnych małoletnich dzieci.
Osoba uprawniona do świadczeń alimentacyjnych w sytuacji śmierci osoby zobowiązanej (zazwyczaj rodzica), może ubiegać się w razie spełnienia określonych ustawowo lub umownie warunków o konkretne świadczenia z tytułu jego śmierci (np. renta rodzinna, jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, odszkodowanie z tytułu ubezpieczeń osobowych).
EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz – prawnik
Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676