Policjanci apelują do rodziców i wychowawców o zwrócenie szczególnej uwagi na pojawiający się wśród młodych ludzi problem zażywania substancji niewiadomego pochodzenia, które są niezwykle groźne dla zdrowia i życia. Tak zwane „dopalacze” są to substancje często nie poddane dokładnym badaniom, a ich skład może wywołać nieprzewidywalne reakcje organizmu. „Dopalacze” okazały się bardzo groźne dla zdrowia i zostały zakazane.
Apelujemy również do rodziców, aby baczniej przyglądali się przesyłkom, które przychodzą do nastolatków, gdyż często tego typu specyfiki są przez młodych ludzi pozyskiwane za pośrednictwem Internetu. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii mówi, że kto udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.
W związku ze zwiększoną liczbą niepokojących sygnałów zażywania przez młodych ludzi substancji niewiadomego pochodzenia, które są niezwykle groźne dla ich życia i zdrowia, policjanci apelują w szczególności do rodziców i wychowawców o zwrócenie szczególnej uwagi na ten problem. Tak zwane „dopalacze” są to substancje często nie poddane dokładnym badaniom, a ich skład może wywołać nieprzewidywalne reakcje organizmu.
Dopalacze do niedawna sprzedawano w legalnych sklepach oferując je jako „produkty kolekcjonerskie” nie do spożycia przez ludzi, ale także jako nawozy lub jako legalną alternatywę zabronionych środków. Dopalacze to substancje psychoaktywne, działające podobnie jak narkotyki, pobudzająco lub odurzająco. Lista substancji szkodliwych jest coraz dłuższa, bowiem wystarczy niewielka modyfikacja wiązań chemicznych, aby środek zmienił swoja nazwę i działanie. „Dopalacze” okazały się bardzo groźne dla zdrowia i zostały zakazane.
Używanie substancji uzależniających o niewiadomym składzie, dodatkowo w połączeniu np. z alkoholem wywołuje gwałtowne, nasilone reakcje, często nieodwracalne szkody zdrowotne a nawet może doprowadzić do śmierci.
Dopalacze cały czas trują. Od początku października dopalaczami zatruły się w całym kraju 174 osoby. Prawdopodobnie liczba tych przypadków jest o wiele wyższa, ponieważ wiele z nich nie zostało udokumentowanych.
KPP Hrubieszów (EK)